Çanakkale turizmle patlama yaratacak

ÇTSO Başkanı Bülend Engin, sorularını yanıtladı:

1.03.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Çanakkale turizmle patlama yaratacak


Çanakkale’nin 2012 yılı ihracat rakamı ve 2013 yılı ihracat hedefini açıklar mısınız?
Odamız kayıtlarına göre, 2011 yılında Çanakkale’den 1 milyar 543 milyon dolarlık ihracat, 2 milyar 66 milyon dolarlık ithalat yapıldı. İhracat 2012’nin ilk yansında ise 1 milyar 12 milyon doları buldu. Çanakkale’den ihracat, ağırlıklı olarak demir çelik, çimento, seramik ürünleri, işlenmiş gıda ürünleri alanlarında yapılıyor. Çanakkale’ye hem sanayi hem de turizm alanında yeni yatırımlar geleceğine, Çanakkale’nin bir yatırım merkezi olacağına inancımız tamdır. Üyelerimizin rekabet gücünü artırarak bölge ve ülke kalkınmasına katkı sağlamak bizim en önemli görevimiz. Çanakkale’nin üretimde ve ihracatta önemli sıçrama yapacağına inanıyorum.

Çanakkale’nin 2023 yılı planı var mı?
Türkiye Cumhuriyetin 100’üncü yılına odaklandı. 2023 yılına gelindiğinde Çanakkale Boğaz Köprüsü ve Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolu projesinin tamamlanmış olduğunu görmek istiyoruz. Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım da hedeflerinin projeyi 2023 yılına kadar gerçekleştirmek olduğunu belirtiyor. Köprü yapımı planlanırken çevre sahil bandımızı ülkemiz ekonomisine ivme kazandıracak, küresel rekabet gücümüzü geliştirecek, yüksek katma değer üretecek sanayi ve ticaret yatırımları için değerlendirmeyi düşünmeliyiz. Çanakkale Boğaz Köprüsü sadece ulaşım yapısı olmamalı. Aynı zamanda Güney Marmara’nın gelişim projesi olarak planlanmalı. 2023 yılı için biz iş adamlarına düşen ise, üretime, istihdama, rekabet gücümüze ve 2023 ihracat hedefimize öncelik vermek olacak. Bunun için geçmişe takılmadan gözümüzü geleceğe çevirmeliyiz. Laf yerine iş yaparak Çanakkale’yi hak ettiği geleceğe hazırlamalıyız.

“ÇTSO, İLK İŞ OLARAK YAT TURİZMİ VE KONGRE MERKEZİ İÇİN HAREKETE GEÇTİ”
ÇTSO yönetimi olarak göreve gelir gelmez, Çanakkale'nin bir başka çok önemli eksiği olan kent merkezine bir marina inşa etmek için çalışmalara başladık. Marmara Denizi'ndeki marinalardan yola çıkarak Güney Ege ve Akdeniz sahillerine inen yatların uğrak noktası olmayı hedefleyen marinanın inşası için gerekli ÇED Raporu alındı ve süreç devam ediyor.Turizm konusunda bir başka önemli girişimimiz de ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi'dir. Çanakkale'de uzun yıllardır eksikliği hissedilen, her türden toplantının yapılabileceği salonlara sahip olan kongre ve fuar merkezi ile Çanakkale'nin kongre turizminden pay alması için de çalışacağız. Üyelerimizin katkılarıyla elbirliğiyle yaptığımız bu merkez, her türlü sergi ve fuar düzenleme imkanı da sağlıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz