Çanakkale turizmle patlama yaratacak

ÇTSO Başkanı Bülend Engin, sorularını yanıtladı:

1.03.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Çanakkale turizmle patlama yaratacak
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO), tarıma dayalı sanayi, inşaat, dayanıklı tüketim malı satışı, yolcu ve yük taşımacılığı, turizm ve konaklama gibi alanlarda faaliyet gösteren 4 bin 942 üyesiyle 2023 yılına odaklanıyor. ÇTSO'nun yat limanı, Kongre ve Fuar Merkezi başta olmak üzere kente büyük katkı sağlayacak projeler geliştirdiğini belirten ÇTSO Başkanı Bülend Engin, "Resmin bütününe baktığımızda Çanakkale'nin yıldızı parlıyor diyebilirim" şeklinde konuşuyor. Çanakkale, Asya ile Avrupa’nın, Marmara ile Ege’nin buluştuğu bir konumda yer alıyor. Medeniyetlerin, kültürlerin ve tarihin kesişme noktası olarak değerlendirilen kent, Türkiye ortalamasının üzerindeki nitelikli işgücü ve eğitim seviyesine rağmen yatırım eksikliğinden dolayı bu gücünü kullanamayan bir il görünümünde, Oysa Çanakkale, eğitimden çevre korumaya kadar birçok değişik kriterin yer aldığı 2011 Yaşanabilir Kentler sıralamasında 81 il arasında 25’inci sırada yer alıyor. İnsani Sermaye Endeksi’nde 3’üncü sırada, eğitimde ise 7’inci sırada yer almasıyla dikkat çeken kent, sahip olduğu rekabet gücü potansiyeli ile Denizli, Balıkesir, Kayseri, Gaziantep gibi kentleri geride bırakıyor. Çanakkale’nin sahip olduğu insan gücü ve coğrafi konumunu turizm, bilişim ya da ileri teknoloji gerektiren sanayi gibi alanlarla buluşturması gerektiğini söyleyen Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülend Engin, yat limanı, kruvaziyer limanı gibi projelerle Çanakkale adının ekonomi dünyasında duyulmaya başladığını söylüyor. “ÇTSO’nun bir yıldan kısa bir sürede tamamlayarak Çanakkalelilerin hizmetine sunduğu Kongre ve Fuar Merkezi, kongre turizmi konusunda yeni bir pencere açtı” diyen ÇTSO Başkanı Bülend Engin, dergimizin sorularını yanıtladı:

Çanakkale ekonomisinin Türkiye açısından önemi nedir? Kent, son yıllarda gelişme ve büyüme anlamında nasıl bir performans ortaya koyuyor?

Güney Marmara’nın ekonomik gelişimi için Çanakkale’nin demir, deniz ve karayolu lojistik altyapısı büyük önem arz ediyor. Ülkemizde konumuyla İstanbul’a eşdeğer tek coğrafya Çanakkale’dir. Bu konumuna karşın yıllardır ulaşılamayan, dış yatırımlara kapalı bir yapıda kalan Çanakkale, rekabet gücü avantajıyla son yıllarda yatırımcıların yakın ilgi alanına girmeye başladı. Yapılan sıcak asfalt duble yollar lojistik önemi artırıyor. Gelibolu-Lapseki köprü geçişi gündemde. Havaalanımızın pisti dünya standartlarına uygun hale geliyor. Gestaş deniz ulaşımı konusunda başarılı bir gelişim içinde. Antik kentin yakınlarında projelendirilen Troya Müzesi’nin inşaatı yakında başlıyor. Yoğunlaşan bu altyapı yatırımları ve kentin gelişimi için ortaya konulan yat limanı, kruvaziyer limanı gibi projeler Çanakkale adını ekonomi dünyasında duyurmaya başladı. Çanakkale Ticaret ve
Sanayi Odası’nın bir yıldan kısa bir sürede tamamlayarak Çanakkalelilerin hizmetine sunduğu Kongre ve Fuar Merkezi, kongre turizmi konusunda yeni bir pencere açtı. Bu gelişmeleri tek bir karede birleştirdiğimizde Çanakkale’nin yıldızı parlıyor diyebiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz