"Beethoven"

1958'den beri Princeton, Harvard ve Boston üniversitelerinde de ders veren ABD'li müzikolog ve Beethoven uzmanı Lewis Lockwood'un kaleminden çıkma bu biyografi, sanatçıyı her boyutuyla okuyucuyla bir araya getiriyor.

25 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Beethoven
Türkiye iş Bankası Kültür Yayınları Dünyaya Yön Verenler serisinin 23'üncü kitabı olarak Beethoven'i yayınladı.

Genç yaşından itibaren işitme duyusunu yitirmeye başlayan ve ömrünün son 10 yılında hemen hemen kaybeden Ludwig van Beethoven (1770-1827), insanlığa armağan ettiği bestelerin bir kısmını, örneğin Dokuzuncu Senfoni'yi dinleyememişti, Eserin ilk icrasının salonda yol açtığı alkış tufanını sahneden duyamamış, ancak birisi onu kolundan tutup arkasına döndürdüğünde görebilmişti.

Düşünülebilecek en pis ve dağınık evlerde yaşayan, ömrünü huysuz, kaba, savruk, pasaklı bir adam olarak geçiren Beethoven'ın beste çalışmalarınaysa büyük bir titizlik, kesinlik ve ayrımcılık hakimdir. 1958'den beri Princeton, Harvard ve Boston üniversitelerinde de ders veren ABD'li müzikolog ve Beethoven uzmanı Lewis Lockwood'un kaleminden çıkma bu biyografi, sanatçıyı her boyutuyla okuyucuyla bir araya getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz