BOZUCULUK, DÜZENİ NASIL SAĞLAR?

Reklamcılık dünyasında kazanan bir stratejinin öyküsü

17.07.2015 20:48:250
Paylaş Tweet Paylaş
BOZUCULUK, DÜZENİ NASIL SAĞLAR?
BusinessSummaries
Yazar: Jean-Marie
Dru Yayıncı: Palgrave Macmillan Books, 2007

ANA FİKİR
Şirket toplantılarınıza girmenin bir yolunu bulur. İkide bir sözünüzü keser, düşünce şeklinizi belirler ve şirketinizin yönüne kılavuzluk eder. Yolculuğunuza macera tadı katar, bizi umulmadık yollara sokar ve sınırları umursamaksızın kentten kente yayılır. Aynı zamanda sizi hem rahatlatır hem de sıkıntıya sokar. Şirketinizi farklı bir yer haline getirir; insanların o olmadan yapamayacakları bir şeydir. Kulağa edepsiz bir sözcük gibi gelir ama ajansınızın kalbine yuvasını yapmıştır. Latince kökenlidir ve İngilizce’ye Fransızca’dan girmiş, hemen ardından da Fransızca’dan yok olmuştur. “Yırtılma”yı, daha doğrusu “bir yırtılma yaratma” eylemini ifade eder. Sözcüğümüz bozuculuktur.

BU KİTABA NEDEN İHTİYACINIZ VAR?

Hem hayranlık uyandıran iş hayatı anıları hem de bozuculuğun gücünden faydalanmak için pratik bir kılavuz olan bu kitap, modern reklamcılığın bıçak sırtına az bulunan bir bakışı içeriyor.

YÖNTEM
Bozuculuk zamanımıza uygundur; acımasız global rekabetin, kısalan döngülerin ve istikrarlı alt üst oluşun dünyasında. Bu kadar istikrarsız bir bağlamda, markalar hayatta kalabilmek için sürekli evrim geçirmelidir. Her zamankinden güçlü baskılara rağmen müşterilerinize kontrolün artmış bir şekilde sizde olduğu hissini vermek için net doğrultular sunmaya çalışırsınız. Markalar değişiyor. Bozuculuk, bize araçlar, bir sözlük ve bir bakış açısı vermiş durumda. Bozuculuk, daha olumlu bir çağrışım üzerinde yürüyebilir; anlam olarak ilerlemeci bir kayış. Yıllar geçti gitti ve sözcüğü olumlu bir anlamda kullanan yönetim dergilerinde yayınlanan seçkin makalelerin de gösterdiği gibi akıntı dönmeye başlıyor. Bugün üniversite profesörleri de bu terimi sınışarında kullanıyor. Fortune’da yakınlarda Steve Jobs’ın şaşırtıcı başarısını öven bir makale “Steve Jobs, Bozuculuğun Efendisi” adıyla yayınlandı. Kayış gerçekleşiyor. İngilizce’de “bozuculuk” sözcüğü olumlu olabilir. Ama şimdi kendisiyle ilgili yeni bir his yaratıyor. Belki bir gün Fransızca’nın bir parçası olarak yeniden doğabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz