İşyerinde istediğinizi nasıl elde edersiniz?

İletişimi geliştirmek ve sonuç elde etmek için kullanışlı bir klavuz.

17.07.2015 20:48:250
Paylaş Tweet Paylaş
İşyerinde istediğinizi nasıl elde edersiniz?
BusinessSummaries

Yazar: John Gray
Yayıncı: Vermillion Books, 2003

ANA FİKİR
Bu kitapta yer alan iletişim kavrayışı ve ilkeleri evrenseldir. İşyerindeki herkese uygulanabilir, CEO’lar, COO’lar, yöneticiler, müdürler, danışmanlar, asistanlar ve sekreterler... Tüm hiyerarşisi, ekipleri, bölümleri, departmanları ve çeşitli yapılarıyla işyerinin tüm kompleksliğine rağmen erkekler ve kadınlar arasındaki iletişim veya iletişimsizlik, her zaman bir şirketin başarısını belirleyecektir. İşyerinin tüm yönlerinde (yönetim, pazarlama ve satıştan ürün geliştirmeye ve hizmet vermeye kadar) erkeklerin ve kadınların iyi anlaşılabilmesi, hem bireylere hem de şirketlere takdire şayan bir rekabet üstünlüğü sağlamaktadır. Erkeklerin ve kadınların işyerindeki iletişimiyle ve sorunlara yaklaşımıyla ilgili farklı tarzları öğrendikçe, hak ettiğiniz güveni, saygıyı ve desteği almak için ekstra bir güç elde edersiniz. Kendinizi diğerlerine sunum şeklinizde ve onlara tepki tarzınızda, küçük ama belirgin değişiklikler yapmakla anında tatminkar sonuçlar elde edeceksiniz. Mars ve Venüs serisinin çok satan yazarından, işte sürekli başarıyı, tatmini ve mutluluğu yaratmanın reçetesi bu kitapta yer almaktadır.

BU KİTABA NEDEN İHTİYACINIZ VAR?
Bu yeni ve sağlam kitabında John Gray, Mars ve Venüs’teki iyileştirici tavsiyelerini, modern zamanlarda iş alanına ve başarıya yönlendiriyor; işte pozitif ilişkilerin yaratılması ve sürdürülmesinden potansiyelinizi azami kılmaya, yaratıcılığınızı hayata geçirmeye ve ötesine kadar.

KONUŞMAK İÇİN 4 NEDEN
Erkekler, işte dili tek bir nedenden kullanırken kadınların 4 nedeni vardır. Bu farklılığı anlamak, erkekler ile kadınlar arasındaki iletişimde tamamen yeni bir dünyaya kapı açabilir. Bu ayrımı anlamakla kadınlar, erkeklerin neden bir kadın gibi dinlemediğini anlayabilir. Venüs’te iletişimin 4 nedeni aşağıdadır:
1. Bir konuyu belirtmek için konuşmak. Erkekler dili, esas olarak içeriği iletmek için kullanırken kadınlar, sözcükleri başka nedenlerle de kullanır.
2. Duygusal destek almak ve vermek için konuşmak. Kadınlar, duygularını paylaşıyorsa bu, “Sadece senin bilgin olsun” muhtırası gibidir. Venüs’te gözetmen olmak, anlamak ve saygı duymak otomatik olarak güven kazandırır.
3. Gerilimi azaltmak için konuşmak. Kadın, yapmak zorunda olduğu şeyleri anlatmakla normal görev baskısından kurtulabilir.
4. Bir noktayı keşfetmek için konuşmak. Erkekler, genellikle konuşmadan önce ne söyleyeceğini bilir; ama bir kadın basitçe konuşmaya başlar ve ne söyleyeceğini tedrici olarak keşfeder.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz