Kitap

İş Yaptırabilme Disiplini MediaCat yayınlarından çıkan Execution: İş Yaptırabilme Disiplini, bugünün iş dünyasında oldukça az ele alınan önemli bir konuyu işliyor. New York Times’ın en çok satanla...

1 ŞUBAT, 20080
Paylaş Tweet Paylaş

İş Yaptırabilme Disiplini

MediaCat yayınlarından çıkan Execution: İş Yaptırabilme Disiplini, bugünün iş dünyasında oldukça az ele alınan önemli bir konuyu işliyor. New York Times’ın en çok satanlar listesinde 1’inci sırada yer alan kitap, şirket liderlerine ve yöneticilere kolay iş yaptırma yollarını gösteriyor. Kitapta genel olarak iş yaptırma disiplininin süreçleri, üst düzey yöneticilerin ve liderlerin bu anlamda oluşturabileceği stratejiler, yeniliklerin ardından değişen iş süreçlerini çalışanlarla birlikte göğüslemenin yollarına yönelik ipuçları yer alıyor. Amaç ise her şirket liderinin ya da üst düzey yöneticinin, kendisini rekabette bir adım öne çıkaracak iş yaptırma disiplininde uzmanlaşmasını sağlamak.

Krizlerden Yükselerek Çıkın
Bu kitabı özellikle krizleri yok sayanlar okumalı. Diğer yandan, krizleri kabul eden ve yönetmeye çalışanlar için de kitapta bolca bilgi ve örnek var. Akademisyen ve danışman Abdullah Bozgeyik tarafından yazılan “Krizlerden Yükselerek Çıkın” adlı kitapta; Yılmaz Argüden, Süleyman Orakçıoğlu, Aziz Bulgu, Atilla Yıldıztekin, Serdar Erkoca, Mehmet Nuri Çankaya gibi birçok kişinin görüşleri de bulunuyor. Krizin Çince’de fırsat ve tehlike kelimelerinden oluştuğunu belirten yazar, bazı krizlerin şirketler ve ülkeler için gelişim fırsatı yaratabileceğini söylüyor. Kitapta kriz yönetimi konusuyla birlikte, girişimcilik, teknoloji ve müşteri ilişkileri yönetimi gibi konularla ilgili çeşitli bakış açıları ve öneriler bulunuyor.

Geleceği İnşa Edecek Beş Zihin
 
Optimist Yayınları’ndan çıkan “Geleceği İnşa Edecek Beş Zihin” adlı kitap, ünlü psikolog Howard Gardner tarafından yazılmış. Yazar, önümüzdeki yıllarda çok önemli hale gelecek bilişsel yetenekleri açıklıyor ve onları edinmenin yollarını gösteriyor. Bu yeteneklerin ne olduğuna gelince; disiplinli zihin, sentezci zihin, yaratıcı zihin, saygılı zihin ve etik zihin. Yazar, kendini bu yeteneklerle donatanların, gelecek iyi ya da kötü her ne getiriyorsa onunla başa çıkmaya hazır olacaklarını söylüyor. Kitabın sonuç bölümünde ise bu beş zihnin inşasına doğru giden süreç anlatılıyor. Bu süreçte yaşanabilecek tutuculuk, güçsüzlük ve gizli riskler gibi direnç ve engellerin neler olabileceği anlatılıyor.

İşte Taraftar İşte Marketing
 
MediaCat tarafından yayınlanan ve spor endüstrisinde pazarlama ve taraftara ulaşmanın yollarını anlatan kitap, Irving Rein, Philip Kotler ve Ben Shields tarafından yazılmış. Yazarların temel düşüncesi, sporların taraftar kaybetme tehlikesi yaşadığı yönünde. Taraftarlar daha önce hiç akla gelmeyen bir dizi spora yönelmiş durumda. Beyzbol, futbol, basketbol, hokey gibi daha geleneksel sporlar pazardaki paylarını korumak için zorlanıyor. Paintball gibi yeni ortaya çıkan sporlar ve ekstrem sporlar, pazarı parçalayarak taraftar kazanıyor. Rekabete dayalı bu mücadelenin her düzeyde görüldüğünü belirten yazarlar, kitabın asıl mesajının dönüşüm olduğunu ve tüm sporların yeni düşünceleri benimsemesi gerektiğini söylüyor.

Silkelenen Keriz Olmayın

Elma Yayınevi’nin İş ve Yönetim Serisi’nden çıkan “Silkelenen Keriz Olmayın” adlı kitap, finansal piyasalarda tahmin yöntemlerini anlatıyor. Bir piyasa terimi olan “Keriz Silkeleme”den yola çıkan yazar, oyunu ve piyasayı anlamak isteyen küçük yatırımcılara öneriler sunuyor. Keriz olmamanın yolunun iş bilmek olduğunu belirten yazar, piyasa profesyonelleri tarafından yönlendirilen ortamda, küçük yatırımcıların doğru dalgayı yakalamasına yardımcı olmayı amaçlıyor. Bunun için de tahmin yöntemlerini açıklıyor ve küçük yatırımcının oyunu ve piyasayı anlamasına yardımcı oluyor.

D & R Kitapları

Ömürden Uzun İdealler
Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Suna Kıraç’ın, Haziran 2006’da yayımlanan ve 150 bin adet basılarak, tüm gelirinin Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na bırakıldığı “Ömrümden Uzun İdeallerim Var” kitabının genişletilmiş versiyonu Rıdvan Akar’ın editörlüğünde hazırlandı. Yeni söyleşiler ve fotoğrafların, okurlardan gelen mektuplardan örneklerin ve Mehmet Ali Birand tarafından hazırlanan “Suna’nın Gözleri” adlı belgeselin de eklendiği, “Ömrümden Uzun İdeallerim Var”, özel cilt ve büyük ebatta 8 bin adet basıldı.

Sandalyede Yaşama Tutunmak

“Sandalye, Ben Büyüyünce... Mavi Olacaktım” adlı anı kitabı, Süleyman Akbulut’un gerçek hayat hikayesini anlatıyor. Süleyman Akbulut başarılı, sportmen bir genç. Henüz 21 yaşında üniversite son sınıf öğrencisiyken, Ankara’dan İstanbul’a dönüşte bir trafik kazası geçiriyor ve felç oluyor. İşte gerçek hayat mücadelesine o an başlıyor. Yaz aylarını andıran bir sonbahar günü sırt çantasıyla ayrıldığı İstanbul’a, evine, sedye üzerinde dönüyor. Geçmiş geçmişte kalıyor. Artık önünde yeni bir hayat var. Yazar hayata tutunuyor ve zaferi nasıl kazandığını anlatıyor.

Kaybolan Çeşmeler

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın kültür ve sanat etkinlikleri çerçevesinde hayata geçirdiği “Kaybolan Çeşmeler” kitabı, kültürümüzün önemli sembollerinden biri olan çeşmelerin hayatta kalabilmesi ve gelecek nesle tanık olarak bırakılması amacıyla yayınlanan belgesel bir çalışma niteliğinde. Kitapta, Sultanahmet’den Üsküdar’a, Fatih’ten, Beşiktaş’a, Eğrikapı’dan, Kadırga’ya kadar birçok semtte bulunan çeşmelerin zengin tarihi anlatılıyor. Kuveyt Türk halen Bursa’daki Kozahan Şadırvanı’nın restorasyonunu sürdürüyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.