Kitap

Şirketi Yeniden Güçlendirmek MESS Yayınları’ndan çıkan yönetim kitabı “Şirketi Yeniden Güçlendirmek-Enerji Yenileyici Liderler Nasıl Değişim Yaratıyor?”, özellikle bu karmaşık dönemde şirketlerin ...

1.01.2009 02:00:000
Paylaş Tweet Paylaş

Şirketi Yeniden Güçlendirmek

MESS Yayınları’ndan çıkan yönetim kitabı “Şirketi Yeniden Güçlendirmek-Enerji Yenileyici Liderler Nasıl Değişim Yaratıyor?”, özellikle bu karmaşık dönemde şirketlerin içinde bulunduğu birçok soruna farklı yönlerden bakma ve yeni fikirler geliştirme imkanı veriyor. Kitabın yazarları Jonas Ridderstrale ve Mark Wilcoks, geleceği yaratmak isteyen şirketlerin neden değişmeleri gerektiğini anlatıyor. Özellikle de bu değişim için etrafını aydınlatan liderlerin önemine odaklanıyor. Yönetim düşünürlerini derecelendirme konusunda dünyanın en tanınmış kuruluşu olan Thinkers50 tarafından 2007 yılında Avrupa’nın en önemli yönetim gurusu seçilen Ridderstrale, yeni kitabında “Katı ve duygusuz insanlar bile değişebilir, eğer kendilerini yeni baştan yaratmayı seçerlerse ebedi kaybedenden ebedi kazanana dönüşebilirler. Tıpkı şirketlerin de yapabileceği gibi” diyor.

iWoz: Bilgisayar Delisinden İdole
Steve Wozniak ve Gina Smith tarafından kaleme alınan “iWoz: Bilgisayar Delisinden İdole”, adlı kitap Apple’ın tarihini anlatıyor ve bu teknoloji deviyle ilgi çekici ayrıntılara yer veriyor. İnno Yayıncılık tarafından çıkarılan kitapta, Wozniak kişisel bilgisayarı nasıl icat ettiğini, Apple’ın kurucu ortaklığını nasıl yaptığını ve bu yıllarda nasıl eğlendiğini çarpıcı bir dille aktarıyor. Wozniak, anılarını paylaştığı kitapta, okuyanlara da şu tavsiyelerde bulunuyor: “Hem mucit hem sanatçı olan nadir mühendislerden biriyseniz, size uyulması zor bir tavsiyede bulunacağım. Tavsiyem şu: Yalnız çalışın. Büyük ve karmaşık yapılı bir şirkette çalışıyorsanız, zekice fikirleri kendi başınıza, yeni devrimci ürünlere ya da ürün özelliklerine dönüştürmek için çok daha az hareket alanı bulursunuz”.

Stressiz Üretkenlik Sanatı
Uluslararası çok satanlar listesinde yer alan “İş Bitirici” adlı kitapta, işletme danışmanı ve kıdemli bir eğitmen olan David Allen, on binlerce insana stressiz performansın inanılmaz yöntemlerini tanıtıyor. Allen’in bahsettikleri karmaşıklıktan çok uzak: “Üretkenliğimiz, rahatlama kabiliyetimizle doğru orantılıdır” diyor. “Karışıklık ve endişe duygularından, işlerin altında eziliyor olduğunuz duygusundan kurtulun” tavsiyesinde bulunuyor. İş Bitirici, kendinizi yormadan doğru tempoyu nasıl tutturacağınızı göstererek, çalışma ve yaşama şeklinizi tamamen değiştirebileceğiniz önerilerde bulunuyor.

Her Şeye Farklı Bakmak İçin
Dünyaca ünlü yönetim uzmanı Peter Fisk’in kaleme aldığı “İş Dehası”, küçük girişimci işletmelerin tutkusu ile büyük kurumların enerjisinin nasıl bir araya getirilebileceğini ortaya koyuyor. Kitapta Google, Red Bull, Diesel, Zara, P&G ve daha pek çok şirketten örnekler var. Dünya çapında en özel örnekler, günümüz iş dünyası için en uygulanabilir şekilde bir araya getirilmiş. Fisk, daha önce “Pazarlama Dehası” kitabında yaptığı gibi bu kitabında da iş dehası konusunda rehberliğinizi üstlenecek. Farklı düşünmek ve farklı davranmak için ilham arayan herkesin okuması gereken bir kaynak.

D&R Kitapları

Her Konuda Hazır
David Allen’in “Her Konuda Hazır” adını taşıyan kitabı, dünyada en çok satanlar arasında yer alıyor. Allen, bu kitabında hayatınızı ve işinizi değiştirecek 52 tane verimlilik ilkesinden bahsediyor. Bu ilkelerin hayata nasıl uygulanacağına dair yol gösteriyor. Onun basit fakat güçlü prensipleri, üretkenlik oyununda galip gelmenize ve zamanınızı değil, zihninizi yönetmenize yardımcı oluyor. “Her Konuda Hazır”, daha az çaba harcayarak işleri nasıl stressiz bir şekilde yapacağınızı ve nasıl daha fazla verim elde edeceğinize dair çarpıcı yöntemlerin anlatıldığı bir çalışma.

Osmanlı Haritaları
Avea, kültürel mirasa sahip çıkma misyonuyla 3 yıldır hayata geçirdiği kültür kitapları serisine yeni bir kitap daha ekledi. Kemal Özdemir tarafından kaleme alınan “Osmanlı Haritaları” adlı eser, Osmanlı haritacılığı konusunda kültürel birikime katkı sağlamayı amaçlıyor. Kitap, bir yandan önemli bir kaynak olma özelliği taşırken diğer yandan Osmanlı haritacılığının tarihsel gelişimini zengin görsel örneklerle sergiliyor. Eser ayrıca teknolojinin bir dürbünden ibaret olduğu dönemlerde Osmanlı harita ustalarının medeniyete yaptığı katkıları da ortaya koyuyor.

Şair Nigar Hanım
Şair Nigâr Hanım, 19. asır sonu kültür semalarında yerini alan öncü Osmanlı kadınlarından biri. Nazan Bekiroğlu, çevresinde geniş bir aydınlar topluluğunu bir araya getiren Şâir Nigâr Hanım’ın biyografisini ve sanat yaşamını doçentlik tezi olarak incelemiş. Kitap, Osmanlı aristokrasisinin önde gelen isimlerinden Macar Osman Paşa’nın kızı olan Nigâr Hanım’la ilgili ailenin özel arşivinden alınmış fotoğraflar da barındırıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz