"Liderlik hakkındaki gerçek"

Bilmeniz gereken, modası geçmeyen ve can alıcı olgular

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Liderlik hakkındaki gerçek


ANA FİKİR

Liderlik kavramı sürekli değişirken iyi bir liderliği oluşturan içerik değişmemektedir ve muhtemelen de değişmeyecektir. 21. yüzyılın ve ötesinin yeni ortaya çıkan liderleri hala 10 temel gerçeğe yaslanmak zorundadır.

“Bir lider olarak yapacağınız her şey yürekli bir varsayıma dayanmaktadır. Bu da önemli olduğunuz varsayımıdır. Diğerlerine liderlik etmeden önce kendinize liderlik etmeli ve diğerleri üzerinde olumlu bir etki bırakabileceğinize inanmalısınız. Sözcüklerinizin ilham vereceğine ve eylemlerinizin diğerlerini harekete geçireceğine inanmalısınız. Bir işe yaradığınıza inanmak zorundasınız. Bunu yapmazsanız, denemeyin bile. Liderlik sizinle başlar. Gerçek şu ki siz bir fark yaratıyorsunuz.”
James Kouzes ve Barry Posner

Geleneksel akıl, liderliğin sadece bir kuruluşun üst düzeyinde kurulduğunu ve buranın da karizma ve otorite sahibi olanlar için ayrıldığını varsayar. Bu, gerçek olmaktan uzaktır. Gerçek şu ki liderlik daima genel olarak dağılmış bir şeydir. İşe yarayan ve üretken değişim sağlama amacına ve tutkusuna sahip herkes için erişilebilirdir.
Liderlik bir sıfatla otomatik olarak gelmez. Güç, mutlak otorite, ünlü olmak, servet ve hatta karizma gerektirmez. Liderlik her zaman lokaldir, rapor vermekle yükümlü olduğunuz insanlarda liderlik rolü modeli bulabilirsiniz. Benzer biçimde size rapor veren insanlar, sizi CEO’dan daha çok lider olarak görür.
Yukarıdan aşağı olmaktan ziyade liderlik, etrafınızda insanlara ve sizinle doğrudan çalışan insanlara daha üretken olmaları için yardım ettiğinizde ortaya çıkar. Günü birlik performans temelinde çalıştığınız insanlar üzerinde şirketin CEO’sundan çok daha fazla etkiniz vardır.
Bir lider olarak fark yaratmak için yapmanız gerekenler nedir?
1. Kendi örgütlenmenize değer katacak yolu modelleyin ve gösterin.
2. Ortak bir vizyon konusunda ilham verin ve işlerin yapılması söz konusu olduğunda herkesin aynı noktada bulunmasını sağlayın.
3. Verimsiz süreçlere meydan okuyun ve iyileştirmek için pratik yollar bulun.
4. En iyi kararlarını uygulamaları konusunda insanları yetkilendirin.
5. Yürekliliği teşvik edin.
Halen yönetim pozisyonunda değilseniz bile ciddi bir sorunla ilgili bir şey yapmak konusunda sorumluluk alabilir ve anlamlı liderlik pratiklerini uygulamaya başlayabilirsiniz. Liderler, diğerlerinin takip edeceği adımlar atar ve böylece fark yaratır. İlerlemeye dair çağrıları dikkate alırlar ve böylece de kendileri için dünyada bir fark yaratma şansı elde etmiş olurlar. İşte liderlik etmeniz gereken şey budur.

“En derin korkumuz, yetersiz oluşumuz değildir. En derin korkumuz, ölçülemez derecede güçlü oluşumuzdur. Bu bizim ışığımızdır, bizi korkutacak olan karanlık değildir. Küçük oynamanız dünyaya hizmet etmez. Köşenize büzülmenizin aydınlatıcı bir tarafı yoktur, böylece çevrenizdeki insanlar size güvensizlik hissedecektir. Kendi ışığımızın parlamasına izin verdikçe, bilinçli olmasa da diğerlerine de aynı şeyi yapma izni veririz. Kendi korkularımızdan özgürleştikçe varlığımız diğerlerini otomatik olarak özgürleştirir.”
Marianne Williamson, yazar

 “Gerçek, inanılırlığın liderliğin temeli olduğudur. Otuz yıl boyunca tüm dünyadan insanlara bir liderde ne aradıklarını ve neyine hayran olduklarını, yolunu istekle takip edecekleri bir liderin nasıl olması gerektiğini sorduktan sonra vardığımız kaçınılmaz sonuç budur. Önceki cümledeki kilit sözcük “istekle”dir. Bir yol ‘ya takip edeceğim ya da ...’ demek iken öbürü ‘istekle takip edeceğim’ dediğiniz birini izlemektir. Başkalarının istekle ve coşkuyla izlemek isteyeceği türden bir insan, bir lider olabilmek için yapılması gereken nedir?”
James Kouzes ve Barry Posner


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz