Migros'tan 'Turuncu Eller'e katkı

Migros, “Turuncu Eller Tarımsal Kalkınma Kooperatifi” üyesi kadınların sıfır atık felsefesiyle üretime kazandırdıkları mandalinalarla yaptıkları ürünleri GÜMÖZ markasıyla raflarına taşıdı.

11.07.2024 15:02:360
Paylaş Tweet Paylaş
Migros'tan  'Turuncu Eller'e katkı

Migros, kadınların toplumun her alanında güçlenmelerine ve yerel girişimcilerin ekonomiye katılmalarını desteklemeye devam ediyor. Migros Aile Kulüpleri’nde eğitimi tamamlayan yerel üreticilerin ürünlerine mağazalarında yer veren Migros, son olarak “Turuncu Eller Tarımsal Kalkınma Kooperatifi” üyesi kadınların sıfır atık felsefesiyle üretime kazandırdıkları mandalinalarla yaptıkları ürünleri GÜMÖZ markasıyla raflarına taşıdı.

Migros’un toplumsal gelişime katkı ve fırsat eşitliğinin desteklenmesi adına hayata geçirdiği Migros Aile Kulüpleri’nde eğitimini tamamlayan Turuncu Eller Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin kadın girişimleri, ürettikleri ürünleri Türkiye çapında markalaştırdı. Sıfır atık felsefesiyle üretime kazandırılan GÜMÖZ markalı mandalin kurusu, zeytin yaprağı sirkesi, mandalin tatlısı, enginarlı erişte gibi doğal ve yöresel ürünler, Tazedirekt ve Macrocenter’da satışa sunuluyor. Ürünler, yakın zamanda Migros mağazalarında da tüketici ile buluşacak.

Turuncu Eller Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin kadın girişimcileri, Migros Aile Kulüpleri’nde Halk Eğitim Müdürlükleri iş birliği ile yöresel gıda ürünlerin yapımından gıda hijyenine, finansal okur yazarlıktan pazarlama ve markalaşmaya kadar çeşitli eğitimlerden geçerek meslek sertifikası aldı.

 Turuncu Eller yerel kadın girişimcilerin örnek başarısı

Emekli ve ev hanımından oluşan 10 girişimci kadınının 2019 yılında kurduğu Turuncu Eller Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, üreticilerin elinde kalan mandalinaları sıfır atık felsefesiyle işleyerek bunları ürüne çevirdi. Yaptıkları Ar-ge çalışmalarıyla iyi tarım uygulamaları (İTU) ile coğrafi işaretli ürünler yetiştiren Turuncu Eller Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyesi kadın girişimciler, Migros Aile Kulüplerinde aldıkları eğitimler sayesinde yerel üreticilerin markalaşma başarısına da güzel bir örnek oldu.

Verilen eğitimlerle güçlenen kadın girişimciler, ürünlerini gıda mevzuatlarına uygun hale getirdiler, üretim kapasitesi ve ürün çeşidini arttırma imkanı elde ettiler. Çalışma, Gümüldür ilçesinde kadınlara önemli bir istihdam imkanı yarattı. Kadın üreticiler hem aile ekonomilerine hem de bölge ve ülke ekonomisine katkı sağladılar.

Turuncu Eller, 2022 yılında Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım örgütü FAO'nun dünya genelinde düzenlediği yarışmada sıfır atık ve iyi tarım uygulamaları nedeni ile Dünya Gıda kahramanı ödülüne layık görüldü. Ürünlerini, Migros’un desteği ve alım garantisiyle GÜMÖZ markasıyla Türkiye çapında tüketicilerle buluşturmaya başlayan Turuncu Eller, mandalina reçeli ile başladığı üretimine, mandalina ile yapılmış tatlı, erişte, sirke, mandalina kurusu, mandalinalı tahin helva, mandalina kolonyası gibi ürünlerle devam ediyor.

2027 sonuna kadar 850 bin kişiye ulaşmayı hedefliyor

Yerel üreticilere destek verirken, müşterilerine de doğal ürünlere erişim imkanı sunan Migros’un Alile Kulüpleri çatısı altında 300 bine yakın üyesi bulunuyor. Migros mağazalarının içinde yer alan Migros Aile Kulüpleri ile 36 noktada 220’den fazla alanda mesleki ve hobi amaçlı Milli Eğitim sertifikalı eğitimler veriyor. Bugüne kadar 493 bin kişiye sertifikalı, yüz yüze eğitim sunan Aile Kulüpleri, 2027 sonuna kadar 850 bin kişiye ulaşma hedefliyor. Bu eğitimleri alan bugüne kadar 19 bini kadın 25 bin üye kendi işlerini kurarak, aile bütçelerine katkı sağladı.  

 Migros standartlarına uygun ürünler Türkiye’nin dört bir yanında tüketiciyle buluşuyor

Kadınların iş dünyasında güçlenmesi ve bölgesel kalkınmanın sağlanması için kadın kooperatiflerinin desteklenmesini önemseyen Migros, her sene KAGİDER iş birliğinde ‘Tarımda Kadın Girişimci Geliştirme ve Hızlandırma Eğitim Programı’ sunuyor. Bu sayede kadın girişimcilerin kariyer yolculuklarında ihtiyaç duyacakları öğretileri paylaşıyor. Migros standartlarına uygun ürünleri Türkiye’nin dört bir yanındaki mağazalarımızda müşterileriyle buluşturuyor. 4 yıldır düzenlenen programda bugüne kadar 280 kadın girişimci fayda sağladı.  

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz