"2 trilyonluk katkı!"

Davutoğlu, 'G20'nin 2018 sonuna kadar yıllık gelir oranının, yüzde 2,8 artırılmasını hedefliyoruz. Böylece küresel ekonomiye 2 trilyon dolar katkı sağlanacak' dedi.

22 OCAK, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
2 trilyonluk katkı!
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Dünya Ekonomik Forumu’nda "Türkiye'nin G20 için vizyonu" panelinde konuştu.

DAVOS'A HANGİ ÜNLÜ İSİMLER KATILIYOR? TIKLAYIN!

"Yeni bir dünya düzenine ihtiyaç olduğunu kaydeden Davutoğlu, "2008 krizi bize bir şey öğretti. Bu kriz çok geniş çapta bir kriz olarak yayıldı, bir sosyal kriz yaşadık. Pek çok ülkede politik krizler de yaşandı. G20 en kapsamlı ve katılımcı süreçlerden biri" dedi. 

İŞSİZLİK NE KADAR AZALACAK?

Kadınların işgücüne katılımının büyük önem taşıdığına dikkat çeken Davutoğlu, "İstihdam bizim için bir başka öncelik verilecek alan olacak. Dünyada 75 milyon genç işsiz bulunuyor. KOBİ'ler ve düşük gelirli ülkeler Türkiye'nin toplantılarında yıl boyunca önemini koruyacak. G20'nin 2018 yılı sonuna kadar yıllık gelir oranının, yüzde 2,8 civarında artırılmasını hedefliyoruz. Eğer bu başarılacak olursa küresel ekonomiye 2 trilyon dolardan büyük bir katkı sağlanacak. Alınan kararlar hayata geçirilirse işsizlik yüzde 2,5 azalacak. Karşılıklı bir ticaret sistemi oluşturmamız gerekiyor. Türkiye ekonomisine bakınca görüşmelerimiz AB ile devam ediyor" diye konuştu.

Davutoğlu, şöyle devam etti: "AB ve ABD arasındaki ticaret anlaşması imzalarnırsa bu Gümrük Birliği'nin temeline ters olacak. Bu noktada tutarlılığın ne kadar gerektiğini görüyoruz. İşbirliklerinin devam etmesi gerekiyor.  G20'de muazzam krizi geride bırakırken, hepimizi insanlığın ekonomi bakanıymış gibi hareket etmeye çağırıyorum. Ulusal çıkarlarımız ile birlikte insanların geleceğini öngörmeye başlamamız gerekiyor."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz