Büyüme tartışması

Hükümetin bu yılki büyüme hedefi yüzde 4. Fakat aralık ayında başlayan olumsuz gelişmeler yüzünden ekonomik kamuoyu daha yılın başında hedeften umudu kesti. Büyüme beklentileri yüzde 2-3 arasına indi.

4.10.2014 14:02:280
Paylaş Tweet Paylaş
Büyüme tartışması
Ekonomi yönetimi ise umudunu hala koruyor. Bunun üç nedeni var. Birincisi, yılın ilk aylarında iç talepte ve üretimde korkulduğu ölçüde zayıflama görülmemesi. İkincisi, yerel seçimlerde AKP’nin oyunu büyük ölçüde korumasından sonra siyasi gerginliğin görece yumuşaması ve bunun da finansal piyasalara olumlu yansıması.

Tabloları görmek için görsellere tıklayın.
Üçüncüsü, ihracattan büyümeye gelecek desteğin artacağı beklentisi. Ancak bu üç faktöre ilişkin de soru işaretleri var. Yılın ilk aylarında iç talepte ve üretimde korkulduğu kadar zayıflama olmaması bazı geçici faktörlerle “baz etkisi”nden kaynaklanıyor.

Yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle siyasetteki yumuşama geçici gibi görünüyor. İhracatın ise büyümeyi tek başına kurtarması mümkün değil. Dolayısıyla yüzde 4’lük hedefin önünde hala birçok engel var.

Türkiye  ekonomisi 2013 yılını yüzde 4'lük büyümeyle kapattı. 2013 yılına girerken hedeflenen büyüme oranı da tam olarak bu düzeydeydi. Ancak ilk çeyrekte zayıf bir performans ortaya çıkınca bu hedeften umut kesilmişti.

Mesela Merkez Bankası’nın Beklenti Anketi’ndeki cari yıla ilişkin büyüme beklentisi, ilk 5 ayda yüzde 4’ün hafif üzerinde seyrettikten sonra, haziran ayında ilk çeyrek verilerinin yayınlanmasının ardından birkaç ay içinde yüzde 3,5 dolayına inmişti. Geçen ekim ayında yayınlanan 2014-2016 dönemine ilişkin Orta Vadeli Program’da (OVP) yer alan hükümetin 2013 yılı büyüme tahmini de yüzde 3,6 düzeyindeydi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz