'Büyüme yüzde 4'ün altında kalabilir!'

Maliye Bakanı Şimşek'ten önemli açıklama...

10.09.2014 15:34:350
Paylaş Tweet Paylaş
'Büyüme yüzde 4'ün altında kalabilir!'
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yıl sonu büyümesinin yüzde 4'ün altında kalma riskinin artığını söyledi. İkinci çeyrek büyüme rakamlarıyla ilgili değerlendirme yapan Şimşek, yazılı olarak yaptığı açıklamada, “Yaz aylarında yaşanan kuraklık, AB ülkelerinde devam eden ekonomik sorunlar ile Irak ve Ukrayna kaynaklı jeopolitik gerginlikler yıl sonunda reel GSYH’nin OVP’de öngördüğümüz yüzde 4’ün altında kalma riskini artırmaktadır” dedi.

İÇ TALEP İÇİN DE SÖYLEDİ?

Şimşek açıklamanın devamında şu ifadelere yer verdi: “Parasal sıkılaşma, yürürlüğe konulan makro ihtiyati tedbirlerin gecikmeli etkisi, yavaşlayan AB ekonomisi ve jeopolitik gerginliklerin etkisiyle 2014 yılının ikinci çeyreğinde büyüme bir miktar ivme kaybetti. Reel GSYH yılın ikinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 2,1 oranında nispeten düşük bir oranda büyüdü. Yukarı yönlü revize edilen birinci çeyrek verisi ile büyüme yılın ilk yarısında yüzde 3,3 ile makul bir düzeyde gerçekleşti. Yılın ilk  yarısında büyümenin en önemli kaynağı 2,7 puanlık katkıyla dış talep olurken iç talep 0,6’lık katkıyla nispeten sınırlı kaldı.”

Şimşek, küresel finansal koşullardaki iyileşmenin, faizlerdeki düşüş ile seçim sonrası süreçte pekişen siyasi istikrarın önümüzdeki süreçte iç talebi olumlu yönde etkileyeceğini de sözlerine ekledi. 


 

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz