Dış basın FED için ne yazdı?

ABD Merkez Bankası'ndan (FED) beklenen karar geldi. FED, FOMC toplantısı sonuçları dış basının da ilk sırasında yer aldı. İşte yazılanlar...

20.03.2015 11:42:410
Paylaş Tweet Paylaş
Dış basın FED için ne yazdı?
Dün akşam açıklanan FE kararları dış basında da geniş yer aldı.  

'OFSAYTA DÜŞÜRDÜ'
WSJ'ın haberinde "Fed beklendiği gibi sabırlı kelimesini bıraktı. Böylece Haziran'dan itibaren faiz artırımlarını düşünebileceğine yeşil ışık yaktı. Ancak Amerikan ekonomisine yönelik beklentilerin düşürülmesi, birden bire ilk faiz artırımının beklenenden daha ileri bir tarihte yapılacağı beklentisini doğurdu. Fed sonrası dolar Euro’ya karşı son altı yılın en sert düşüşünü yaşarken, ABD tahvil faizlerinde keskin düşüş oldu. Brokerlik firması ED&F’ten Tom Di Galoma, Fed'in herkesi ofsayta düşürdüğünü söyledi" değerlendirmesine yer verildi.  
İŞTE FED'İN KRİTİK KARARI! TIKLAYIN!

‘ELLERİNİ SERBEST BIRAKTI’
Financial Times ise ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımı için kendisini özgür bıraktığını ancak tetiği çekmeyeceğinin işareti verdiğini yazdı. Gazetenin haberine göre Fed sabırlı ifadesini bırakırken, faizi son 10 yılda ilk kez artırma konusunda açık kapı bıraktı. Ancak faiz artırım sürecine yönelik tahminlerini keskin biçimde düşürerek piyasaları hazırlıksız yakaladı. Fed sıkılaştırma politikasını son derece büyük bir dikkatle yürütecek. Fed'in yeni sinyalleri, dolarda yaşanan yükselişin ABD’nin ihracatını olumsuz etkilediği ve ABD'de enflasyonu düşürdüğü bir ortamda geldi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz