"Ekonomiyi uçuracak planlar!"

Ankara'da bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, bugün beklenen 7 maddelik eylem planını açıklıyor. İşte detaylar...

19 ARALIK, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Ekonomiyi uçuracak planlar!
Başbakan Ahmet Davutoğlu, ekonomide yeni eylem planını açıklıyor. Davutoğlu şöyle konuştu: "Ekonomimiz 2023 ve ötesini görecek şekilde, politikaları yönetiyoruz. Bütüncül bir bakış, reel sektör, finans sektör, makra ekonomik yapılanmalar, bütüncül bir persfektifle ele alınıyor. Resmin bütününü analiz eden bir yaklaşımı sürdürmeyi devam edeceğiz. Ortaya çıkabilecek muhtemel krizleri rasyonel soğuk kanlı, krizi piyasalara hissettirmeden yönetmeye çalışıyoruz.  

Türk ekonomisi bir taraftan krizden etkilenmeden krizi yönetiyor. Bir taraftan da uzun vadeli programları uyguluyor. Mart, Nisan gibi ilk uygulama sonuçlarını sizlerle paylaşacağız.  Ekonomimiz son 20 çeyrekte üst üste büyüdü. Son rakamlar beklentinin altında ancak dünyadaki büyümelere göre takdir görüyor. Kamu-özel sektör ilişkisi her zamankinden daha etkin. AK Parti iktidarları öncesinde petrol fiyatları 20 dolardı. Sonrada 100 dolarlara kadar çıktı. Şimdi 60 dolar civarlarına düştü. Bu indirimleri vatandaşlarımıza yansıtıyoruz.  2015'teki indirimlere yönelik alternatif senaryolar geliştiriyoruz. Rusya gibi ülkelerdeki finansal iniş çıkışlar gelişmekte olan tüm ülkeleri etkiliyor."

Giriş konuşmasının ardından Davutoğlu, ikinci grup öncelikli dönüşüm programını açıkladı:  

ÜRETİMDE VERİMLİLİĞİN ARTIRILMASI PROGRAMI
Ekonomimizin en önemli meselelerinden birisi üretim verimliliğinin düşük olması. Bu programla verimlilik algısı genişletmeyi amaçlıyoruz. Bu başlık altında 59 eylem planlanıyor. KOBİ'leri sürekli gündemde tutacağız ve istihdama yönelik önemli katkılar sağlamaya çalışacağız.

YURTİÇİ TASARRUFLARIN ARTIRILMASI VE İSRAFIN ÖNLENMESİ PROGRAMI
Bu program sayesinde israfı azaltmayı amaçlıyoruz. İktisatlı bir ekonomik alt yapıyı kurmaya kararlıyız. Bu başlık altında 74 adet eylem planı yer alıyor.  Uluslararası yükümlülükleri gözeterek lüks ve/veya ithalat yoğunluğu yüksek malları tespit edecek ve caydırıcı vergilendirme yapacağız. İçeride teknoloji yoğun, verimliliği artan sanayilere destek verirken dışardan gelecek lüks tüketim mallarına yönelik caydırıcı vergilendirmeler yapacağız.

İSTANBUL ULUSLARARASI FİNANS MERKEZİ PROGRAMI
Etkin bir biçimde denetlenen şeffaf bir piyasanın oluşmasını amaçlıyoruz. İstanbul'un ilk aşamada 25 küresel finans merkezi arasında yer almasını hedefliyoruz. Kamu ve özel sektörde uluslararası geçerliliği olan sertifikaya sahip uzman sayısını artıracağız.

KAMU GELİRLERİNİN KALİTESİNİN ARTIRILMASI PROGRAMI
Kamu gelirlerini sağlıklı kaynaklardan elde etmeyi planlıyoruz. vergi mevzuatının sadeceleştirmesi çalışmalarına devam edeceğiz. Gayrimenkul rantlarından kamunun pay almasına yönelik çalışma yapacağız.   Yerel yönetimlerin öz gelirlerini artıracağız. Bu, yerel yönetimlerin Türkiye'de hem gücünü artıracak hem de yerinden yönetim anlayışı yaygınlaşarak doğrudan halkla temas halindeki yerel yönetimlerin özgüven içinde kendi kaynaklarını kullanabilir hale gelmelerini sağlayacağız

Yatırımcının karşılaştığı belirsizlikler giderilecek ve yatırımlar artırılacak. Yatırımların artırılmasında bürokrasiden kaynaklı gecikmeleri ortadan kaldıracağız. İş yeri açma ve ruhsatla ilgili basitleştirme sağlayacağız. yatırım yeri tahsis edilmesi için mevzuat düzenlemesi yapacağız. Hukuki uyuşmazlıkların mahkemeye yansımadan kısa sürede çözümünü sağlayacağız. Sürdürülebilir ve güvenilir istatistik yelpazesini geliştirmeyi amaçlıyoruz. Tüm istatistikleri bir internet portalı altında yayınlayacağız. Kurumlarda istatistiksel analizler yapabilecek birimler kuracağız.  İl ziyaretlerinde verilen plaket ve hediyeleri israf oluşturuyor. Bu plaketlerin verilmemesi için genelge yayınlayacağız. Fidan dikimi hediye olabilir. Hediye güzel bir şeydir. Bundan sonra plaket işine son vermek lazım sembolik hediye fidan olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz