'Enflasyon hedefin çok üzerinde'

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, enflasyondaki tablonun arzuladıkları tablo olmadığını söyledi.

4.01.2016 12:35:260
Paylaş Tweet Paylaş
'Enflasyon hedefin çok üzerinde'
Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Enflasyondaki tablo bizim arzuladığımız bir tablo değil. 2015 yılının genel makro performansı anlamında notumuzun düşük olduğu alanlardan biri enflasyon. Bunun birçok nedeni var ama en önemlisi liradaki ciddi değer kaybı" dedi.

'CİDDİ REFORM GEREKLİ'

Şimşek, NTV'de gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Şimşek, "Enflasyondaki tablo bizim arzuladığımız bir tablo değil. 2015 yılının genel makro performansı anlamında notumuzun düşük olduğu alanlardan biri enflasyon. Bunun birçok nedeni var ama en önemlisi liradaki ciddi değer kaybı" diye konuştu. Türk Lirası'ndaki değer kaybının enflasyona gecikmeli bir yansıması olduğunu anlatan Şimşek, gıda fiyatlarının da bunda etkili olduğunu, buradaki katılığın devam ettiğini ve bu alanda ciddi bir reform gerektiğini söyledi.

'2016'DA ÇOK GÜÇLÜ MÜCADELE GEREK'

Şimşek, enflasyonun hedefin çok üzerinde kritik bir noktaya geldiğini kaydederek, "2016 için çok güçlü bir mücadele gerekecek. Enflasyonun bu seviyelerde tutulması önemli bir çaba gerektirecek. Hedef tabii ki yüzde 5-7 arasına indirmek. Başarılabilir ama şu anda genel makro resme baktığımız zaman enflasyon tablosu çok iyi değil. Asgari ücretin reel olarak, yüzde 20 civarında artmış olması da ciddi bir handikap. Biz tabii ki asgari ücretlimize verdiğimiz sözü tuttuk, bunun enflasyona yansımaları olabilecek" ifadelerini kullandı.

Bu konudaki baz senaryoya göre yaptıkları değerlendirmeleri de anlatan Şimşek, "Muhtemelen asgari ücret zaten reel olarak yüzde 4-5 artacaktı. Onu dikkate alırsak, bu durumda asgari ücret artışının maliyetlere yansıması ortalama yüzde 1,8-2,8 arasında olabilir ama firmalar bu maliyetlerin tamamını fiyatlara yansıtamayabilirler. Dolayısıyla yapılan çalışmalar asgari ücretin enflasyona etkisinin yüzde 1,1 ile 2,2 puan arasında olabileceğini gösteriyor. 2016 yılında en öncelikli makro sorunlarımızdan biri enflasyon olacak" diye konuştu.

Şimşek, AB'deki toparlanmanın da büyük bir öneme sahip olduğunu, Ortadoğu'da sorunların geçen seneki kadar olmasa da devam edebileceğini bildirerek, "Büyük resme baktığımız zaman büyüme rahat bir şekilde yüzde 4'ün üzerinde yüzde 4,5 civarında söz konusu olacaktır" dedi. Enflasyon konusunda güçlü bir çaba göstereceklerini vurgulayan Şimşek, 2016'nın bütün vaatlerin yansıtılmış haliyle bütçe açığının düşük, mali disiplinin devam ettiği bir yıl olacağını belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz