Enflasyon tahmini yüzde 8,9'a yükseldi!

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 8,9'a yükseltti. Başçı, yüzde 2 reel faizle enflasyonun düşebileceğini söyledi

31.10.2014 16:59:420
Paylaş Tweet Paylaş
Enflasyon tahmini yüzde 8,9'a yükseldi!
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, yılın son enflasyon raporunu açıkladı. Merkez Bankası'nın enflasyon tahmini yüzde 7,6'dan yüzde 8,9'a yükseldi. Enflasyon 2014 sonunda orta noktası yüzde 8,9 olmak üzere yüzde 8,4-7,6 aralığı tahmin ediliyor. Hükümetin Orta Vadeli Program'da yıl sonu tahmini ise yüzde 9,4 düzeyindeydi. Enflasyon 2015 sonunda ortak noktası yüzde 6,1 olmak üzere yüzde 4,6 ile yüzde 7,6 aralığında öngörülüyor. Başçı, orta vadede enflasyonun yüzde 5 düzeyinde gerçekleşmesinin öngörüldüğünü ifade etti. MB Başkanı, "Sıkı maliye politikası da enflasyondaki düşüşü destekleyecek" diye devam etti. Başçı, yıl sonu gıda enflasyonu varsayımlarını 2014 için yüzde 12,5, 2015 için yüzde 9 olarak aldıklarını ifade etti. ZAMMIN ETKİSİ 0,2 PUAN Başçı, Ekim'deki enerji fiyat zammının enflasyonu  0,2 puan yukarı yönlü etkilediğini belirtti.

İŞTE DÜNYADAKİ EN HIZLI 37 ŞİRKET! TIKLAYIN...

ENFLASYON NASIL DÜŞECEK?
 Başçı, yüzde 2 civarındaki bir reel faizle enflasyonu düşürebileceklerini ifade etti ve "Bunu makroihtiyati politikaların desteğiyle yapabiliriz" şeklinde konuştu. 2015 ENFLASYONU ŞAŞIRTACAK Başçı, "2015 yılı topyekün enflasyonla mücadele yılı olacak. 2015'te hepimizi şaşırtan sonuçlar görebiliriz" dedi. Başçı, soru cevap kısmında, faizler hakkında konuştu. MB Başkanı, "Kısa vadeli faizlerde ilerideki dönemde enflasyondaki iyileşmeye bağlı olarak bir indirime gidebiliriz ama bunu iyi düşünmeliyiz, bunun üzerine iyi çalışmalıyız" dedi. Başçı kısa ve uzun vadeli faizlerin birbirine yaklaşmasının kuru desteklediğini ifade etti ve Türk Lirası hakkında konuştu. Başçı,"TL şu anda aşırı değerli değil" şeklinde konuştu.

FAİZ KORİDORU İÇİN NE DEDİ?

 Başçı, "Şu anda faiz koridorumuz geniş, ileride şartlara göre daha geniş ya da daha dar koridor ile devam edebiliriz dedim, herhangi bir politika sinyali vermedim" dedi.  MB Başkanı, "Şu ifadeyi kullandım, daha geniş de olabilir daha da dar olabilir" diye devam etti.

Başçı, "Sadece para politikasıyla büyüme sağlanamaz. Dünyada bunun örneklerini görüyoruz" dedi. MB Başkanı, "Finansal istikrar, gıda fiyatları ve büyümede tek başına bir şey yapamaz. MB'nin yapabileceği katkılar var tabi. Ama biz bunu iki kelimeyle özetliyoruz. Merkez Bankası dengeli büyümeye nasıl katkı sağlayabilir?" diye devam etti. ÖNCE CARİ AÇIK İNDİRİLMELİ Başçı enflasyonun düşürülmesi için önce cari açığın indirilmesi gerektiğini ifade etti. MB Başkanı, "Enflasyonun önce yüzde 6 sonra yüzde 5'e inmesini sağlayacağız. Bunun için cari açığın GSYH'ye oranın da yüzde 5 seviyesine indirilmesi gerekiyor. 2016'da OVP'de enflasyon yüzde 5 olarak görülüyor" dedi.

Başçı, enflasyonun OVP hedeflerinin altında kalmasının nedenini şöyle açıkladı: "TCMB'nin enflasyon beklentilerinin OVP'deki rakamların altında kalmasının nedeni emtia ve petroldeki düşüşle gıdadaki aşağı yönlü revizyon." Başçı, enflasyonun düşeceği konusunda herkesi ikna etmek gerektiğini belirtti. PARA MUSLUKLARI Başçı son dönemde diğer merkez bankalarının aldığı kararlarla ilgili de konuştu ve şöyle dedi: "PPK'ya kadar Fed, AMB ve BoJ'un politikalarının etkileri değerlendirilir." Başçı, yılın son enflasyon raporu sunumunda, küresel ekonomiyle ilgili de konuştu. Başçı, "Küresel finans piyasalarında üçüncü çeyrekte oynaklık yaşandı. Fed niceliksel genişlemeye son veriyor. Dünya ekonomisinde çok da çekinildiği kadar etki yapmadı bu durum" dedi.  Başçı, "Türkiye'nin risk primi üçüncü çeyrekte diğer gelişmekte olan ülkelere benzer seyir gösterdi" dedi. MB Başkanı, zayıf talebe rağmen Türkiye'de ihracatın büyümeyi desteklemeye devam ettiğine işaret etti.

SIKI DURUŞ SÜRECEK Mİ?

Başçı, "Para politikasında getiri eğrisini yataya yakın tutarak sıkı duruş sürdürülmekte" şeklinde konuştu.  MB Başkanı, "Önümüzdeki dönemde enflasyonda belirgin iyileşme sağlanana kadar para politikasında sıkı duruş sürecek" dedi. Başçı, kredi büyüme hızlarının makul düzeylerde seyrettiğini, ticari kredilerin, tüketici kredilerine göre daha hızlı büyüdüğünü belirtti. Başçı, "Kredilerdeki bu görünüm orta vadede enflasyon üzerinde baskıyı azaltacak ve ari dengeyi destekleyecek, bu durum 2015'te enflasyonu düşürücü bir faktör olacak" diye konuştu.  MB Başkanı, "Önümüzdeki dönemde enflasyonun ana eğilimi aşağı yönlü olacak" diye devam etti. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz