"Enflasyona dikkat"

Enflasyonda 2010 yılının ilk yarısının zor geçeceği daha aylar öncesinden belliydi.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Enflasyona dikkatResesyonun etkisiyle 2009'un ilk yarısında enflasyon mevsim normallerinin çok altında gerçekleştiğinden, bu yıl aynı aylarda sırf "baz etkisi" nedeniyle yükseliş olacağı neredeyse kesindi. Merkez Bankası, bu yüzden çok önceden uyarılara başlamış ve geçici olacağını düşündüğü bu yükselişin beklentilere yansımamasına yönelik bir çabaya girişmişti. Ancak şu an itibarıyla bu çaba pek de amacına ulaşmış gibi görünmüyor. Hükümetin bu konuya Merkez Bankası kadar duyarlı yaklaşmamasının da etkisiyle enflasyon daha yılın ilk ayında tahminlerin de ötesine taşınmış durumda. Gerçekleşen enflasyondaki yükselişin beklentileri de ateşlediği görülüyor. Bu da önümüzdeki ayların enflasyon açısından daha önce tahmin edilenden de zor geçeceğini düşündürüyor.

ENFLASYONDA SON DURUM
Ocak ayında aylık enflasyon yüzde 1,85 olarak gerçekleşti. Mevsim normallerinin (yüzde 0,7 dolayı) epeyce üzerinde olan bu oran, geçen yılın aynı ayındaki enflasyon oranını da (yüzde 0,29) çok aştığı için yıllık enflasyonda da bir sıçrama yaşandı. 2009 yılını yüzde 6,53 seviyesinde kapatan yıllık enflasyon, 1,66 puanlık bir sıçrama yaparak 2010'un ilk ayında yüzde 8,19 düzeyine ulaştı. Enflasyonda ocak ayında yaşanan bu yükselişin neredeyse tamamı, hükümetin bütçe açığını azaltmak için akaryakıt, alkollü içki ve tütün ürünlerinden alınan vergilere yaptığı zamlardan kaynaklandı. Merkez Bankası uzmanlarının hesaplarına göre bu vergi zamlarının ocak ayı enflasyonuna etkisi 1,7 puanı buluyor. Enflasyon zaten geçen yılın son iki ayında da özellikle gıda fiyatlarındaki artışlar nedeniyle beklentilerin üzerinde gerçekleşmişti. Böylece ekim ayında yüzde 5,08 düzeyinde dip yapan enflasyon, son 3 ayda 3,11 puan yükselmiş bulunuyor.

BEKLENTİLER YÜKSELİŞTE
Gerçekleşen enflasyonun yükseliş eğilimine geçtiği bu son 3 aylık dönemde, enflasyon beklentilerinde de yükseliş yaşandığını görüyoruz. Merkez Bankası, ekonomik kamuoyundaki enflasyon beklentilerini ayda iki kez düzenlediği Beklenti Anketi vasıtasıyla topluyor. 12 ay sonrasına ilişkin enflasyon beklentisi, ekim ayında düzenlenen ilk ankette yüzde 6,23'e kadar düşüp dip yapmışken elimizde bulunan son verilere göre şubat ayında düzenlenen ilk ankette yüzde 6,91'e çıkmış durumda. Ekim ayında düzenlenen ilk ankette yüzde 6,18 seviyesinde dip yapan 24 ay sonrasına ilişkin enflasyon beklentisinin de şubat ayında düzenlenen ilk ankette yüzde 6,6'ya çıktığı görülüyor. 2010 yıl sonuna ilişkin enflasyon beklentisi ise ocak ayında düzenlenen ilk ankette yüzde 6,9 çıkarak start almışken şubat ayında düzenlenen ilk ankette yüzde 7,5 olarak gerçekleşmiş bulunuyor. Enflasyon beklentilerindeki bu yükseliş, Merkez Bankası'nın korktuğunun başına gelmekte olduğunu gösteriyor. Türkiye'de enflasyon beklentileri, gerçekleşen enflasyondan epeyce etkilendiği için esasında bundan kaçınmak da pek kolay değildi. Yine de enflasyondaki yükseliş Merkez Bankası'nın tahminleri çerçevesinde gerçekleşseydi, belki de beklentiler kontrol altında tutulabilirdi. Ancak enflasyon, Merkez Bankası'nın tahminlerinin de ötesinde yükseliş gösterince beklentilerdeki yükselişin de önüne geçilemedi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz