Enflasyonun yeni rotası

Enflasyonda 2011 yılına iyi bir giriş yaptık.

1.03.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Enflasyonun yeni rotası
Yıllık Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) enflasyonu, ocak ayında 1.5    puan birden geriledi ve yüzde 6,4'ten yüzde 4,9'a indi. Böylece enflasyon, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) Türkiye geneli için enflasyon oranlarını hesaplamaya başladığı 1983 yılından bu yana ilk kez bu kadar düşük bir seviyeye geriledi. Ankara iline ait önceki döneme ilişkin verileri de dikkate aldığımızda yıllık enflasyonun Temmuz 1970'ten bu yana en düşük seviyesine indiğini, yani yaklaşık 40 yıl öncesine dönüş yaptığını görüyoruz. Şubat ayında enflasyon biraz daha düşmüş olabilir. Önümüzdeki birkaç ayda da bu seviyelerde kalması ihtimali güçlü. Fakat enflasyon buralarda çok fazla kalıcı değil. Muhtemelen yaz aylarında yeniden yüzde 5'in üzerine tırmanacak. Son iki ayda ise bir kez daha yükselip yılı yüzde 6-7 arasında bir yerlerde kapatacak.
Enflasyona çizdiğimiz bu rota sadece bizim öngörümüz değil. Ocak ayında yaşanan düşüşe rağmen piyasaların da yıl sonu enflasyon beklentisi bu civarlarda. Merkez Bankası'nın şubat ayında düzenlediği Beklenti Anketi'nde yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 6.6    olarak çıktı. Merkez Bankası'nın ocak sonunda yayınladığı 2011'in ilk Enflasyon Raporunda yer alan yıl sonu enflasyon tahmini de şu andaki seviyenin üzerinde ve yüzde 5,9
düzeyinde. Gerçi bu rapor yayınlandığında ocak ayı enflasyonu daha açıklanmamıştı ama bu ölçüde bir düşüş yaşanacağı Merkez Bankası'nın beklentileri dahilindeydi.

BAZ ETKİSİNİN ROLÜ
Enflasyonda ocak ayında yaşanan düşüşün yıl sonu enflasyon tahminlerinde bir değişiklik yaratmamış olmasının nedeni, bu düşüşün kaynaklandığı faktörün geçici ve de beklentiler dahilinde olmasında yatıyor. Enflasyon ocak ayında "baz etkisi" sayesinde bu kadar düştü. Bu baz etkisi ise geçen yıl ocak ayında hükümetin vergi ayarlamaları nedeniyle enflasyonun mevsim normallerinin üzerinde çıkmasından kaynaklanıyor. Vergi artışları yüzünden alkollü içecek ve tütün ürünlerine yapılan zamlar nedeniyle geçen yıl ocak ayında enflasyon yüzde 1,85 olarak çıkmıştı. Oysa 2003=100 bazlı TÜFE'nin başlangıcından bu yana ocak aylarında gerçekleşen enflasyon oranlarının ortalamasını aldığımızda, karşımıza yüzde 0,8 dolayında bir oran çıkıyor. Bu oranı mevsim normalleri olarak kabul edebiliriz. Bu yıl benzer bir vergi ayarlaması olmadığından mevsim normallerine yakın bir enflasyon oranının çıkmasıyla yıllık enflasyonda büyük bir düşüş yaşanacağı belliydi.
Giyim-ayakkabı ve konut-su-elektrik gruplarında fiyat hareketlerinin düşük kalmasının da etkisiyle ocak ayında enflasyon mevsim normallerinin de altında (yüzde 0,41) çıktı. Bu da yıllık enflasyonu böyle aşağılara çekti.

SEYİR DEFTERİ
Şubat ayında enflasyonda beklediğimiz düşüş de yine baz etkisinden kaynaklanıyor. Gıda fiyatlarındaki tırmanış ve vergi ayarlamalarının gecikmeli etkisi yüzünden, geçen yıl şubat ayında da enflasyon mevsim normallerinin üzerinde çıkmıştı. Bu yıl mevsim normallerine yakın bir oranın çıkması şubat ayında yıllık enflasyonu yüzde 4 dolayına kadar çekecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz