"Erdoğan: 4 trilyon dolarları konuşmamız lazım!"

Erdoğan başkanlık sistemiyle ilgili '' İktidarın seçim bildirgesinde yerini alacaktır. Artık 1 trilyon doları falan konuşamayız bundan sonra bizim 2 trilyon 3 trilyon 4 trilyon dolarları konuşmamız lazım'' dedi.

30 MART, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Erdoğan: 4 trilyon dolarları konuşmamız lazım!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Slovenya'ya hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı'nda açıklama yaptı.

İRAN ZİYARETİ İÇİN NE DEDİ?
Erdoğan, İran ziyaretine ilişkin "Gideriz veya gitmeyiz bunun kararını verecek olan da biziz. Şu anda biz programımızı aynen koruyoruz ama Yemen'i de izliyoruz. Yemen'deki gelişmeler bizim için çok çok önemli, her türlü kararı vermemizi gerektirecek adımlar olabilir ama şu anda programımızda herhangi bir değişiklik söz konusu değil" dedi.

1 MİLYAR DOLARDI HAZIRDA TUTTUĞUNU AÇIKLADI! TIKLAYIN!

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle: ''Yemen konusu ile alakalı yaptığımız açıklama biliyorsunuz Yemen'in toprak bütünlüğüne ait saygımız sebebiyle bu toprak bütünlüğünün korunması, gerek içeride gerekse dışarıda yapılan bu müdahalelerin doğru olmadığı hususundadır. Dolayısıyla bu müdahaleleri yapanların Yemen'den çekilmesi gerektiğini ısrarla ifade ettik. Şimdi bu konuyla ilgili olarak tabii İran'dan iki farklı ses çıktı. Birincisi parlamentoda bir komisyon başkan yardımcısı veya herhangi birisini, bilemiyorum, ki bunlar benim muhatabım değil. Kaldı ki bizim ziyaretlerimizi de o tür kişiler belirleyecek değil.

BAŞKANLIK SİSTEMİ İÇİN NE DEDİ?

Başkanlık sistemiyle ilgili açıklamalarımı, başbakanlığımın ilk anlarından itibaren değil, büyükşehir belediye başkanlığımdan itibaren, bir siyasetçi olarak gündemde tutmuş bir insanım. Bunu da açıklarken hep şu örneği vermişimdir. 'Dünyanın neresinde başkanlık sistemi uygulanıyorsa yarı başkanlık sistemi uygulanıyorsa adeta biz bir arı maharetiyle hepsinden faydalı olanları alırız, ondan sonra da kendi sistemimizi ortaya koyarız' demişimdir. İktidarın seçim bildirgesinde yerini alacaktır. Artık biz 1 trilyon doları falan konuşamayız bundan sonra bizim 2 trilyon 3 trilyon 4 trilyon dolarları konuşmamız lazım.

Bunu konuşabilmek için de bir sistem değişikliğine ihtiyacımız var. Bu değişikliği yapacak irade Türkiye'dir. Geçen hafta sayın Başbakanla bunları konuştuk. Sayın Başbakan da başkanlık sistemiyle ilgili olarak bizzat kaleme aldığı oradaki sisteme yönelik anlayışını da detaylı ele almış.

Ben de bizzat orada kendim de okudum. Kendi kanaatlerimi de ifade ettim ve öyle zannediyorum ki bu çerçevede kendileri seçim bildirgesinin içerisine başkanlık sistemiyle ilgili düşüncelerini yansıtacaklar. Böylece 'hükümetimizin iktidar partisinin başkanlık sistemine yönelik anlayışı nedir' bu orada yerini alacaktır. Bu şahsen benim çok çok olumlu bir gelişme.''


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz