FED kritik kararını açıkladı!

ABD Merkez Bankası (FED) açıklamasında faiz artışına yönelik kullandığı 'sabırlı' ifadesini kaldırdı. İşte o açıklama...

19.03.2015 14:50:040
Paylaş Tweet Paylaş
FED kritik kararını açıkladı!
FED yetkilileri, açıklamalarında faiz artışı için kullanılan 'sabırlı' ifadesini kaldırdı. Faiz oranları değiştirilmedi, sıfıra yakın seviyede kalmaya devam etti.  

Yetkililer, faizin kademeli olarak, yavaş bir hızla artırılacağını belirtti. Yetkililer, Fed'in Nisan ayındaki toplantısında faizin artırılmasının olası olmadığına da işaret etti. Fed yetkilileri, faiz artışı için enflasyon verisinin takip edileceğini ifade etti.  

FED SONRASI ALTIN NE OLDU? TIKLAYIN!

FAİZ ARTIŞINDA ZAMANLAMA BELLİ DEĞİL
Açıklamada, 'Sözlü yönlendirmede değişikliğe gitmek, Fed'in faiz artırımının zamanlamasına karar verdiği anlamına gelmiyor' ifadesi kullanıldı.  Fed'in faizi hangi tarihte artıracağına dair net bilgi verilmedi. FAİZ TAHMİNİ GERİLEDİ Fed başkanlarının yıl sonuna ilişkin federal fonlama oranı beklentisinin yüzde 1,125'ten yüzde 0,625'e indirilmesi oldu.

BÜYÜME VE ENFLASYONU REVİZE ETTİ
ABD ekonomisine ilişkin beklentilerini de güncelleyen Fed, bu yılki büyüme tahmini yüzde 2,3 ila 2,7 aralığına çekti.  Söz konusu büyüme tahmini, geçen yılın Aralık ayında açıklanan raporda ise yüzde 2,6 ila yüzde 3 arasındaydı. Fed, ayrıca gelecek yıla ilişkin büyüme tahminlerini de yüzde 2,5 ila 3 aralığından, yüzde 2,3 ila 2,7 aralığına revize etti.  

Fed'in enflasyon beklentileri de benzer şekilde aşağı çekildi. Bir önceki raporda enflasyonun bu yıl yüzde 1 ila 1,6 ve gelecek yıl yüzde 1,7 ila 2 aralığında seyredeceği tahmininde bulunan Fed, söz konusu tahminlerini sırasıyla yüzde 0,6 ila 0,8 ve yüzde 1,7 ila 1,9 aralığına düşürdü. Aralık 2014'te yüzde 1,5 ila 1,8 aralığında açıklanan 2015 yılı çekirdek enflasyon beklentisi de yüzde 1,3 ila 1,4 aralığına güncellendi.  

Fed, öte yandan işsizlik oranına yönelik bu yıl için yüzde 5,0 ila 5,2 arasında büyüme tahmini ortaya koydu. Bu tahmin, önceki raporda yüzde 5,2 ila 5,3 aralığındaydı. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz