"FED sabrını koruyor!"

ABD Merkez Bankası (FED) merakla beklenen kararını açıkladı. İşte kritik toplantıdan öne çıkan ayrıntılar...

29 OCAK, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
FED sabrını koruyor!
Fed'in yılın ilk Açık Piyasa Komitesi toplantısından faiz artışına yönelik net bir mesaj gelmedi.  

'SABIRLI OLUNACAK' İFADESİ YİNELENDİ
Fed, faiz artırma konusunda daha önce kullandığı sabırlı olunacak açıklamasını bu toplantıda da yineledi. Fed açıklamasında, "Komite para politikasını normalleştirmeye başlamak için sabırlı olunabileceğine karar verdi" ifadesi kullanıldı.

EV ALACAKLARA DEVLET DESTEĞİ! TIKLAYIN!

GÜÇLÜ BÜYÜME VE İSTİHDAM
Fed yetkilileri ABD'de güçlü bir büyüme yaşandığına ve istihdam piyasasında güçlü bir iyileşme görüldüğünü düşünüyor. Fed, ABD'de enflasyonun geçici nedenlerle daha düşük seviyeleri gördükten sonra bankanın hedefi olan yüzde 2 seviyesine çıkacağına işaret etti.

KÜRESEL GELİŞMELERE DEĞİNMEDİ
Fed'in açıklamalarında küresel çaptaki ekonomik gelişmelere değinmemesi dikkat çekti. Geçen hafta 1,3 trilyon Euro'luk varlık alım programı açıklayan Avrupa Merkez Bankası'nın bu kararının ardından, Fed'in konuyla ilgili yorum yapıp yapmayacağı merak ediliyordu. EDİLECEK Fed'den faiz artışı için Mart ve Nisan ayının sonlarında gerçekleşecek toplantılar izlenecek. Bazı Fed yetkilileri ve ekonomistler daha önceki açıklamalarında Fed'in yaklaşık on yıl sonra gerçekleştireceği faiz artışının bu yıl Haziran ile Eylül ayları arasında gelebileceğini belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz