Goldman Sachs Türkiye tahminlerini değiştirdi

Goldman Sachs, Türkiye için enflasyon, faiz ve büyüme tahminlerini değiştirdi.

6.06.2016 14:22:240
Paylaş Tweet Paylaş
Goldman Sachs Türkiye tahminlerini değiştirdi
Goldman Sachs, Türkiye için geçtiğimiz yılın sonuna doğru yayınladığı görünüm raporundan bu yana ortaya çıkan 3 önemli faktör nedeniyle Türkiye için enflasyon, faiz ve büyüme tahminlerini değiştirdi.

Türkiye için tahminlerini değiştirmesine neden olan üç faktörü Fed'in 2016-2017 döneminde yapacağı faiz artırımı sayısına ilişkin tahminin 8'den 5'inmesi, TCMB yönetiminde değişimin öngörülenden daha sorunsuz gerçekleşmesi ve Türkiye'de enflasyonun ciddi şekilde aşağı yönlü olması olarak sıraladı.

Goldman Sachs raporunda, "Bu sürprizler dikkate alındığında, enflasyon ve faizler için tahminlerimizi aşağı ve büyüme için hafif şekilde yukarı yönlü revize ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Goldman Sachs, enflasyonun yılın ikinci yarısında yüzde 3-7 koridoruna gerileyeceğini tahmin ederken, GSYH büyüme oranının yüzde 3 olacağını ve yurt içi talebin yüzde 4,5 büyüyeceğini öngördü. Faizlerin düşmesine rağmen Türk Lirası'nın ilk tahmin edilenden daha güçlü olacağını tahmin eden Goldman Sachs, gelecek 3, 6 ve 12 ay için ABD Doları/Türk Lirası tahminlerinin 2,95, 30,5 ve 3,25 olarak ortaya koydu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz