Küresel ekonominin rotası

Küresel ekonomi 2008 baharında girdiği resesyonan çabuk çıkmış olsa da, bu çıkışın gerçekleştiği 2009 baharından bu yana da çok iyi durumda değildi esasında.

1.10.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Küresel ekonominin rotası

Resesyondan çabuk çıkılmasını sağlayan ekonomi politikalarının daha sonra öyle yan etkileri ortaya çıktı ki, kürede huzur falan kalmadı. Resesyon sırasında uygulanan genişletici maliye politikaları nedeniyle patlayan bütçe açıkları ve borç stokları, daha önce de borcu zaten yüksek üyeleri olduğu için, Avrupa Birliği'nin (AB) ve özellikle de Euro Bölgesi'nin (EB) başına bela oldu. ABD, para politikasını daha önce görülmemiş bir ölçüde gevşetmesine rağmen, bastığı dolarların yurtdışına göçüp gitmesi nedeniyle, iç talebi yeterli ölçüde canlandırmayı başaramadı. Gelişmekte olan ülkeler ise gelişmiş ülkelerdeki aşırı gevşek para politikalarının kapılarına yığdığı "sıcak para" akımlarıyla baş etmenin yolunu bir türlü bulamadı. Küresel ekonomi bu şekilde yuvarlanıp giderken ağustos ayı başından bu yana işler iyice sarpa sarmaya başladı. Bu da birkaç gelişmeden kaynaklandı. Birincisi, küresel ekonomideki büyümenin ikinci çeyrekte iyice durma noktasına geldiğine ilişkin verilerin ortaya çıkması ve PMI (Purchasing Managers' Index) gibi bazı öncü göstergelerin üçüncü çeyrekte durumun daha da kötüye gittiği sinyalini vermesi, yeni bir resesyona girmekte olduğumuz algısına yol açtı. İkincisi, ABD'de iktidarda bulunan Demokrat Parti ile yasama meclislerinde çoğunluğu elinde bulunduran Cumhuriyetçi Parti'nin ekonomi politikaları konusunda anlaşamaması ve bunun sonucunda bu dev ekonominin notunun kırılması, eski günlere dönüş için bu ülkenin liderliğine güvenenlerin umutlarını tüketti. Üçüncüsü, AB'nin borç sorununu çözmek için gerekli adımları bir türlü atamaması, gözlerin borçlu ülkelerden bu ülkelere borç veren bankalara doğru yönelmesine, böylece sorunun bir bankacılık krizine doğru evrilmesine neden oldu. Bütün bunlar da finansal piyasalarda sinirlerin iyice gerilmesi sonucunu doğurdu.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

IMF, KÜRESEL BÜYÜME TAHMİNİNDE İNDİRİM YAPTI

Uluslararası Para Fonu (International Monetary Fund: IMF), ilkbahar ve sonbaharda olmak üzere yılda iki kez, Dünya Ekonomisinin Görünümü (World Economic Outlook: WEO) isimli bir rapor yayınlar. Bu raporun Sonbahar 2011 versiyonunun yayını tam da küresel piyasaların karıştığı bir döneme denk geldi. Söz konusu raporda küresel ekonomideki son duruma ilişkin detaylı analizler ve önümüzdeki döneme ilişkin tahminler var. Bu tahminlere göre, IMF'nin küresel ekonomiye ilişkin beklentileri şöyle özetlenebilir:

- Geçen yıl yüzde 5,1 büyüyen dünya ekonomisinin bu yıl ve 2012'de yüzde 4 büyümesi bekleniyor, Nisan ayında yayınlanan önceki WEO raporunda 2011 yılı büyüme tahmini yüzde 4,4, 2012 büyüme tahmini ise yüzde 4,5 düzeyindeydi, Yani son aylarda yaşanan olumsuz gelişmeler üzerine IMF küresel büyüme tahmininde indirim yapmış durumda, Ancak IMF'nin tahminleri yeni bir küresel resesyonu içermiyor, Bu yılın ikinci çeyreğinde durma noktasına gelen küresel ekonominin üçüncü çeyrekten itibaren yeniden toparlanacağı ve bu badireyi biraz yavaşlayarak atlatacağı tahmin ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz