'MB'ye eleştirileri doğru bulmuyorum!'

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten flaş açıklama

12.09.2014 12:10:350
Paylaş Tweet Paylaş
'MB'ye eleştirileri doğru bulmuyorum!'
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek NTV/CNBC-e'nin ortak yayınında soruları yanıtladı. Şimşek, jeopolitik gerilimlerin yüksek olduğu bir dönemden geçildiğini belirterek AB'de durgunluğun sürdüğünü, buna rağmen ilk yarıda Türkiye'nin yüzde 3,3 büyüdüğünü söyledi. Şimşek "Bu yıl yüzde 4 büyüme hedefi zora girdi, yüzde 3-4 arası bir büyüme ihtimali arttı" dedi. Şimşek, bu büyümenin bu şartlar altında fena bir büyüme rakamı olmayacağını belirtti. Bakan Şimşek, enflasyonun kontrol altına alınması için ne gerekiyorsa yapılması konusunda en ufak tereddüt bulunmadığına dikkat çekti ve gıda fiyatları ve kur kaynaklı enflasyon artışı olduğunu söyleyerek "Bahane üretemeyiz, enflasyon beklentilerinin kötüleşmesine izin vermememiz lazım. Çok hızlı, enflasyonu tekrar yüzde 5-7 aralığına çekmemiz lazım" dedi.  

GIDA ALANINDA ÇALIŞACAK KOMİTE KURULACAK
Şimşek orta uzun vadede enflasyonu düşürmek için reformlar gerektiğini belirtti ve "Gıda alanında mikro reformlar üzerine çalışacak bir komite kurulacak" dedi.  Tasarruf oranlarına da değinen Şimşek, tasarrufları yükseltmek için ilave tedbirler gerekebileceğini söyledi. Şimşek, "Sadece kur eksenli bakmak yanlış, rekabet gücü artırılmalı" diyerek 25 alanda dönüşüm programı olduğunu ve eylem planları üzerinde çalıştıklarını anlattı.  Gelire göre taksit düzenlemesi konusuna da değinen Bakan Şimşek, "Başkasının parasıyla zenginlik sürdürülebilir bir zenginlik değildir, israf iyi birşey değil. Kumu için de böyle. Kamu tasarruflarını daha da artırmamız lazım. Özel sektör tasarrufları ön plana çıkıyor. Yeni dönemde dış ticarete konu olabilecek alanlara tasarrufları yönlendirmek lazım." dedi. Maliye Bakanı Şimşek, son dönemdeki inşaat sektörüyle ilgili tartışmalar konusunda ise "Herhangi bir alanda rant varsa, bu vergilendirilmiyorsa, tabii ki kaynaklar oraya kayar, ilave tedbirler almamız gerekir. Bir yıl içinde 10'dan fazla ev alıp satan var, bunları incelemek görevimiz" diyerek kaynak tahsisinin daha verimli alanlara kaydırılmasının önemli olduğunu belirtti. Kayıtdışıyla mücadele kapsamında eylem planının yenileceğine dikkat çeken Şimşek, işini zamanında yapanların da önünü açmak için kaynak konusunda tereddüt göstermeyeceklerinin altını çizdi.  

TORBA YASADAKİ DÜZENLEMELER

Torba Yasa'ya ilişkin olarak ise Şimşek, "Maliye Bakanlığı olarak vadesi geçmiş tahsil edilmemiş alacaklarımız 67 milyar TL. SGK'nın 85 milyar TL alacağı var. Verginin aslını da cezasını da tahsil edeceğiz. Sadece gecikme faizinde enflasyon farkı alacağız." dedi.  
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın faiz indirim sinyali vermemesi konusunda ise Maliye Bakanı Şimşek şunları söyledi: "Para politikası, faiz ile ilgili ben yorumda bulunmak istemiyorum. MB bağımsızdır. MB'nin itibarının korunması Türkiye için olmazsa olmazdır. Enflasyonu düşük tek haneye indirmemiz lazım. En önemli sorunumuz enflasyondaki yükselmedir, bunun mutlaka kontrol altına alınması lazım. Hızlı şekilde aşağı çekilmesi lazım. Merkez Bankası'na eleştirileri doğru bulmuyorum. Enflasyon temel bir sorun."

'KASITLI, UYDURMA HABERLER'

BDDK'nın 10 bankayı takibe aldığı iddialarıyla ilgili de konuşan Bakan Şimşek, "Bunlar kasıtlı, uydurma haberlerdir. Maalesef bunlar dönem dönem ortaya çıkabilir ama bunların cezası da ağırdır. Bankaların itibarı çok önemlidir." dedi. Türk bankacılık sektörünün dünyanın en sağlıklı sektörleri arasında olduğunu belirten Şimşek, bu itibarın korunması için gerekenin yapılacağını söyledi.  Şimşek, Fitch'in ekonomi uyarısıyla ilgili soruya ise "Biz bu sene bütçe hedeflerini tutturacağız. Mali disiplin noktasında kararlıyız. Kamu maliyesinde açığı kabul edemeyiz.Yapısal dönüşümle orta uzun vadede yeniden dengelenmeyi güçlü ve kalıcı şekilde sağlayacağız" dedi.  2015 hedefleri hakkında bilgi veren Şimşek "Vergi gelirinin dörtte biri eğitime harcanacak. Ar-Ge önemli, teşviklerin kapsamını genişlettik, şartlarını kolaylaştırdık." dedi.  Jeopolitik risklere de dikkat çeken Şimşek, Irak ve AB'deki durumun ekonomiyi etkilediğini, Türkiye için 2015'te önemli riskin Fed'in faiz artırımına gitmesi olacağını, bunun Türkiye'ye etkilerini sınırlamak için ne gerekiyorsa yapacaklarını da sözlerine ekledi. 

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz