Merkez'den faiz artırımı

Merkez Bankası politika faizinde 50, faiz koridorunun üst bandında 25 baz puanlık artırıma gitti.

24.11.2016 15:42:160
Paylaş Tweet Paylaş
Merkez'den faiz artırımı
Merkez Bankası politika faizinde 50, faiz koridorunun üst bandında 25 baz puanlık artırıma gitti.

Merkez Bankası politika faizini yüzde 7,5'ten yüzde 8'e yükseltti. Faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borç alma faizini yüzde 7,25'te korudu. Koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizini ise yüzde 8,25, yüzde 8,5 seviyesine çekti.

Merkez Bankası sadeleşme adımları kapsamında faiz koridorunun üst bandında art arda yedi ay süren 250 baz puanlık indirimlere başta TL'deki değer kaybı olmak üzere iç ve dış belirsizliklerin artmasıyla Ekim ayında ara vermişti.

Bloomberg anketine katılan 24 ekonomistin 6'sı Merkez'in bu ayki toplantısında politika faizinde 25 baz puan, biri 50 baz puan artırıma gitmesini bekliyordu. Bloomberght anketinde ise 17 ekonomistin 9'u artırım beklediğini söylemişti.

Bu hafta dolar art arda gelen rekor kırarken, siyasi yetkililerden gelen açıklamalar kafaları karıştırmış; bazı analistlerin Merkez'in bu ay da pas geçeceğini, bazılarının ise artırıma gideceğini beklemesine yol açmıştı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın faizlerin yüksekliği konusundaki eleştirilerine devam etmesi TCMB'den faiz artırım beklentilerine ilişkin şüphe yaratırken, faizlerde herhangi bir değişim olmayabileceği ihtimalini de oluşturmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz