Merkez'den önemli açıklamalar

Çetinkaya, dolar bozdurma kampanyalarını desteklediklerini belirterek, "Yılsonu enflasyon tahminini koruyoruz" dedi.

6.12.2016 11:19:300
Paylaş Tweet Paylaş
Merkez'den önemli açıklamalar
Merkez Bankası başkanı Murat Çetinkaya '2017 Yılında Para ve Kur Politikası' basın toplantısını gerçekleştirdi. Çetinkaya'nın açıklamaları şöyle;

"Önümüzdeki dönemde de fiyat istikrarı odaklı çerçeveyi korumaya devam edeceğiz. Enflasyon hedefi orta vadede yüzde 5 olarak korunmuştur. Son çeyrekte iktisadi faaliyette ılımlı bir toparlanma öngörülmektedir. Para politikası kararları enflasyon beklentileri dikkate alınarak oluşturulacak. 2017 yılında ise ihracat kanalından büyümeye gelecek desteğin artacağını öngörüyoruz. Toplam talep koşulların enflasyona katkısının aşağı yönlü olacağını bekliyoruz.

"YÜZDE 7,5 ENFLASYON HEDEFİNİ KORUYORUZ"

Petroldeki yükseliş önümüzdeki yıl cari dengede aşağı yönlü bir risk oluşturuyor. Turizm ve dış ticaretin etkisi cari açık üzerindeki petrol riskini dengeleyecektir. Yakın döneme dair veriler Rusya ile başlayan normalleşmenin ihracatı olumlu yönde etkilediğine işaret ediyor. Dış pazarlarda çeşitlenme esnekliği ihracatı destekliyor. Ticari kredi standartları bir ölçüde sıkılığını koruyor.

Döviz kuru hareketlerinin enflasyon üzerinde etkisi sınırlı kaldı. Çekirdek enflasyon düşüş eğiliminde. Yakın dönemde TL'de belirgin bir değer kaybı gözlendi. MB olarak yakından takip ediyoruz. Son dönemdeki kur gelişmeleri ve vergi ayarlamalarına rağmen yüzde 7,5 olan 2016 yılsonu enflasyon tahminimizi korumaktayız.

"DOLAR BOZDURMAYI DESTEKLİYORUZ"

MB'nin politika duruşu, enflasyon görünümüne karşı sıkı, döviz likiditesinde dengeleyici, finansal istikrarı destekleyici niteliğini korumaktadır. Gelişmeleri yakından takip ederek elimizdeki bütün araçları doğru yerde kullanmaya gayret ediyoruz. Döviz piyasasına dair seçici tedbirler almaya devam ettik. Para politikasını oluştururken şokların geçiciliği/kalıcılığını değerlendireceğiz. Fiyat istikrarının ekonomik istikrar açısından öneminin kamuoyu ile paylaşılması iletişim politikasının temel önceliklerinden biridir"

Yerel paranın değerinin korunması, ticarette ana değişim aracı olarak kullanılması son derece önemli. Buradaki (Dolar bozdurma kampanyaları) yaklaşımını destekliyoruz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz