"Rusya'da 10 yıl sonra bir ilk!"

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's, Rusya'nın kredi notunu yatırım yapılabilir düzeyin altında indirdi

28 OCAK, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Rusya'da 10 yıl sonra bir ilk!
Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's Rusya'nın kredi notunu bir kademe indirerek 10 yıldır ilk defa yatırım yapılabilir seviyenin altına düşürdü.

İŞTE İŞ VE EKONOMİ DÜNYASININ EN GÖZDE HESAPLARI! TIKLAYIN!

DÜŞÜŞÜN NEDENİ NE?

Rusya ekonomisinin zor bir döneme girdiğini dün yaptığı açıklamada belirten S&P, kredi notunu BBB-'den BB+'ya düşürürken, petrol fiyatlarındaki gerileme ve Batılı ülkelerin Ukrayna nedeniyle uyguladığı yaptırımlar nedeniyle ekonomik büyüme görünümünün bozulduğunu belirtti.

KARAR NELERE YOL AÇABİLİR?

Not indirimi, yatırım yapılabilir seviyenin altındaki varlıklara yatırım yapamayan emeklilik fonları gibi büyük yatırımcıları Rus borçlanma senetlerinden caydıracağı için ülkenin borçlanma maliyetlerinin yükselmesine yol açabilir. Rusya'ya şu anda yatırım yapılabilir düzeyin en alt seviyesinde not veren diğer kredi derecelendirme kuruluşları da S&P'nin izinden gider ve ülkedeki ekonomik kriz daha da derin bir hal alırsa durumun Devlet Başkanı Vladimir Putin için de siyasi yansımaları olabilir.

Ruble not indiriminin ardından dolar karşısında yüzde 6'nın üzerinde değer kaybederken, dolar/ruble kuru dün 68.65 düzeyine kadar yükseldi. Yatırımcı endişelerinin bir göstergesi olan Rusya'nın borçlarını iflasa karşı sigortalamanın maliyeti de yükseliş kaydetti. S&P Aralık ayı ortasında yaptığı açıklamada ekonomideki zayıflama ve parasal esnekliğin azalmasını gerekçe göstererek Rusya'nın kredi notunu Ocak ortasından itibaren yatırım yapılabilir düzeyin altına indirebileceğini belirtmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz