Sanayi üretiminde düşüş!

Mayıs ayında sanayi üretimi yüzde 2,4 artarken üretimin hem geçen yıla hem de bir önceki aya göre gerilemesi dikkat çekti.

8.07.2015 11:32:210
Paylaş Tweet Paylaş
Sanayi üretiminde düşüş!
Mayıs ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi beklentiler uyarınca yüzde 2,4 arttı. Takvim etkisinden arındırılmamış sanayi üretimindeki artış ise yüzde 0,5 oldu. Sanayi üretimi geçen yılın mayıs ayında yüzde 3,4, bir önceki ay yüzde 3,9 artmıştı.
Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 9,9 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 3,8 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 2 azaldı. 


Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek azalış yüzde 7,8 ile sermaye malı imalatında gerçekleşti Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayinde en yüksek düşüş yüzde 34,8 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bu düşüşü, yüzde 24,7 ile diğer ulaşım araçlarının imalatı ve yüzde 12,2 ile motorlu kara taşıtı, treyler (römork) ve yarı treyler (yarı römork) imalatı takip etti. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz