'Türkiye pozitif yönde ayrışmalı'

Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, bu ortam içinde Türkiye'nin pozitif yönde ayrışması gerektiğini bildirdi.

23.11.2015 15:02:320
Paylaş Tweet Paylaş
'Türkiye pozitif yönde ayrışmalı'
Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, hayata geçirmeyi planladıkları reformların önemli bir kısmının birden fazla kurumu ilgilendirdiğini, bu kurumları bir araya getirmenin, bunları ortak bir hedefe dönük çalıştırmanın da bir başbakan yardımcısının koordinasyonunu gerektirdiğini belirterek, "İnşallah bu yeni mekanizmayla reformlarımız çok daha etkili bir şekilde hayata geçmiş olacak" dedi.

Yılmaz, TRT Haber televizyonunda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Yeni dönemde AK Parti'nin nereden başlayacağının sorulması üzerine, seçim öncesi vaatlerini en kısa sürede hayata geçirmek için her türlü imkanı seferber edeceklerini vurgulayan Yılmaz, gerekirse kanuni, gerekirse de idari değişikliklerle söz verdikleri vaatleri bir an önce yerine getirme gayreti içinde olacaklarını ifade etti.

Yılmaz, yeni hükümetin aynı zamanda bir reform hükümeti olacağını dile getirerek, Türkiye'nin yüksek gelirli ülkeler ligine terfi etmesi gerektiğini, bunun için de reformlara ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Bir soru üzerine, halen kanun gereği 5'e kadar başbakan yardımcısı atama imkanı olduğuna dikkati çeken Yılmaz, "O yapılır mı, yapılmaz mı, bu tabii henüz net değil ama şu var, seçim beyannamemizde biz şunu yazdık, 'bir başbakan yardımcımız reformlardan sorumlu olarak görevlendirilecek' bunun altında da bir görev gücü olacak 'reform görev gücü' ve bu reformların takibinden, reformların hızlı bir şekilde hayata geçirilmesinden sorumlu olacak" diye konuştu.

Yılmaz, reformların önemli bir kısmının birden fazla kurumu ilgilendirdiğini, bu kurumları bir araya getirmenin, bunları ortak bir hedefe dönük çalıştırmanın da bir başbakan yardımcısının koordinasyonunu gerektirdiğini belirterek, "İnşallah bu yeni mekanizmayla reformlarımız çok daha etkili bir şekilde hayata geçmiş olacak" ifadesini kullandı.

İlk üç ayda somut vaatlerle ilgili çalışmalara yoğunlaşacaklarının altını çizen Yılmaz, "Emekliliklerle ilgili hususlar, asgari ücret, esnafımıza dönük taahhütlerimiz, çiftçimize dönük taahhütlerimiz, en son vatandaşa dönük ne söylediysek, gençlere dönük, diğer ilgili kesimlere dönük taahhütlerimiz. Bunlarla ilgili atılması gereken adımları bir bir peşi sıra atacağız inşallah" dedi.

'SÜRPRİZLER OLABİLİYOR'

Yılmaz, muhalefet partilerine ilişkin bir soruyu da yanıtlayarak, her seçimden sonra partilerin oturup kendi içlerinde bir muhasebe yapması gerektiğini bildirdi.

Yılmaz, yeni kabinenin ne zaman açıklanacağının sorulması üzerine de "Onu ben bilemiyorum doğrusu, sonuçta Başbakanımız arz edecektir, Cumhurbaşkanımızla Başbakanımızın kararlaştıracağı bir tarihte toplumumuzla paylaşılacaktır. Biz de hep birlikte o şekilde öğrenmiş olacağız. Bu arada tabii çok spekülasyonlar yapılıyor basında, değişik çevrelerde epeyce tartışmalar oluyor, bunu da bir yere kadar normal karşılamak gerekir ama geçmiş örneklerden de şunu biliyoruz, bu işler basında yazıldığı, çizildiği şekliyle de olmuyor genelde, belli sürprizler olabiliyor, farklı değerlendirmeler yapılabiliyor" ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE POZİTİF YÖNDE AYRIŞMALI'

AK Parti'nin ekonomi politikalarına ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Yılmaz, değişen şartlar ve ihtiyaçlar çerçevesinde ekonomi politikasının sürekli güncellenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Yılmaz, dünya ekonomisinin halen çok iyi bir durumda olmadığını vurgulayarak, bu ortam içinde Türkiye'nin pozitif yönde ayrışması gerektiğini bildirdi.

Bunun için siyasi istikrar ve reformların iki anahtar unsur olduğunu belirten Yılmaz, "Bu (siyasi istikrar ve güven) çok şükür artık temin edildi, 1 Kasım'dan sonra artık Türkiye siyasi istikrarı ortaya koyan, belirsizliği azaltmış bir ülke. Dünyanın bu ortamında bu bizim bulunmaz bir imkan gerçekten, Cenabı Allah'ın bir nimeti, gerçekten öyle, bunun kıymetini bilmemiz lazım" dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz