'Türkiye'ye ciddi fon akışı var'

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’ye ilişkin yatırımcı algısının giderek olumluya döndüğünü ve ciddi bir fon akışı yaşandığını söyledi

5.12.2014 12:17:130
Paylaş Tweet Paylaş
'Türkiye'ye ciddi fon akışı var'
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “İlk defa uzun bir süredir bu kadar heyecan görüyorum. Türkiye’ye ciddi bir fon akışı başlamış durumda. Türkiye’ye çok yoğun bir talep var” dedi. Petrol fiyatlarında son zamanlarda yaşanan düşüş trendinin Türkiye’ye dair beklentileri de olumlu yönde etkilediğini, uluslararası emtia fiyatlarında ve  enerji fiyatlarındaki olası artışların en çok Türkiye gibi ülkeleri olumsuz etkilediğini anlatan Şimşek,  "Çünkü enerjide dışa bağımlıyız. 2002'de enerji ithalatımız 9 milyar dolardı. Son 2-3 yıllık rakamlara baktığınız zaman 60 milyar dolarlara kadar çıktı. Bu çok büyük bir rakam. Petrol fiyatlarının iniyor olması Türkiye’nin ekonomik görünümünü, ekonomik performansını inanılmaz pozitif yönde etkileyecek” diye konuştu.

HER 10 DOLARLIK DÜŞÜŞÜN KATKISI NE OLACAK?

Petrol fiyatlarında her 10 dolarlık düşüşün Türkiye’nin cari açığını 4,5-5 milyar dolar aşağı çekebileceğine dikkati çeken Şimşek, ayrıca her 10 dolarlık düşüşün Türkiye’deki manşet enflasyonu yaklaşık 0,4 puan aşağı çekeceğini dolayısıyla 30 dolarlık bir gerilemenin enflasyonda 1-2 puan düşüş sağlayacağını kaydetti. Mehmet Şimşek, devamla, "Buna ilaveten şunu görmemiz lazım. Petrol fiyatlarındaki düşüş tüketiciye de kısmen yansımaya başladı. Bu da tüketicinin harcanabilir geliri artıyor demek. Bu da büyümeyi destekleyecek” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz