Anadolu'yla artışı yakaladı

2008'de 19 milyar dolar olan sektörün cirosu, 2009'da krizin etkisiyle 15 milyar dolara geriledi.

1.02.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Anadolu'yla artışı yakaladı
Lojistik
PERFORMANS OLUMLU
Pazarda yüzde 21 'lik kayıp yaşandı, 2010'da ise sektör yeniden toparlanmaya başladı, Pazar yeniden yükselişe geçti ve yüzde 15 büyüyerek 17 milyar dolar seviyesine geldi. 2011 'de kayıplarını telafi etmeyi sürdüren lojistik sektörü, bir önceki yıla göre yüzde 6 büyüdü ve 18 milyar dolar seviyesine yükseldi.  Sektörde en fazla büyümenin yaşandığı iki alan ise yüzde 30'luk artışla kargo ve hava taşımacılığı oldu.

BİRLEŞME AZ
Sektörün büyümesini tetikleyen en önemli unsur olarak tüketimin artması gösteriliyor, Tüketim, Anadolu'ya açıldıkça taşıma ve depolama faaliyetleri gelişiyor.  Sektörün en önemli avantajı, ölçeklerin büyümesiyle birlikte düşen maliyetler, Yurtdışında açılan şubeler, yabancı yatırımcı ilgisi de sektörün artı yönleri arasında, Sektörün en önemli eksiklikleri arasında birleşmelere sıcak bakılmaması, fiyata dayalı rekabet ve demir yolu kullanımının azlığı bulunuyor.

2011 AŞILACAK

Lojistik sektörünün 2012'deki büyümesinin 2011 'i üzerinde olması bekleniyor. Tahminlere göre bu yıl lojistik pazarı, yüzde 8 büyüyerek 19,5 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşacak. Lojistik danışmanı Atilla Yıldıztekin, sektörü şöyle değerlendiriyor: "Lojistik sektörünün geleceği çok iyi, Büyüme hızı birçok sektörün önünde, Ancak eleman ihtiyacını karşılayacak okullar var, ancak eğitmenler yetersiz, Yurtdışı taşımalarda akaryakıt teşviki genişletilmeli, gümrük işlemleri basitleştirilmeli, demiryolu taşıması yaygınlaştırılmalı."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz