Avrupa'da liderlik istiyor

Hem ithalatta hem de enerji konusunda yeni kaynaklar yaratılması ve yeni yatırımlar yapılmasının maliyetleri düşürerek sektöre destek sağlayacağı öngörülüyor.

19 AĞUSTOS, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Avrupa'da liderlik istiyor
(Plastik)
BÜYÜMEYİ SEVDİ

Türk plastik sektörü son 10 yılda izlediği büyüme odaklı stratejinin sonuçlarını almışa benziyor. 2009 yılına 5,1 milyon ton üretimle giren sektör, 2 yılda yüzde 30'dan fazla büyüyerek 2011 'de 6,7 milyon tona ulaştı. 2012 yılına bakıldığında sektör üretim kapasitesini 2011 'e kıyasla yaklaşık yüzde 20 artırarak 8 milyon tonluk üretim gerçekleştirdi. 2013 yılında ise üretimini geçen yıla göre yüzde 6,3 artıran plastik sektörü, 8,5 milyon tonu aştı. ihracatta ise 2012'ye göre yüzde 12'lik bir artışla 5,6 milyar dolar seviyesine ulaştı.


DIŞA BAĞIMLI
Plastik sektörünün sorunlarının başında hammadde ve enerji geliyor. Sektör, hammaddede yüzde 85 oranında dışa bağımlı olduğundan, ithalatın azaltılabilmesi için yeni yatırımlara ihtiyaç duyuyor. Hem ithalatta hem de enerji konusunda yeni kaynaklar yaratılması ve yeni yatırımlar yapılmasının maliyetleri düşürerek sektöre destek sağlayacağı öngörülüyor. Geri dönüşüm ve çevre konuları da "sorumlu endüstri" çalışmaları kapsamında plastik sektörünün en önemli gündem maddeleri arasında yer alıyor.

YÜKSELİŞE DEVAM
2014 sonu için yüzde 10 büyüme hedefi koyan sektör, ihracatta ise yüzde 7'nin üzerinde artış bekliyor. Önümüzdeki 5 yılda en önemli hedefi ise üretim ve ihracatta büyüme trendini devam ettirmek. Sektör üretim kapasitesiyle bugün dünyada 7'nci, Avrupa'da ise Almanya'nın ardından 2'nci sırada. Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PA-GEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, "Önümüzdeki 5 yılda Avrupa liderliği ve dünyada daha üst basamaklara çıkmak hedeflerimiz arasında" diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.