Büyük potansiyel

Türkiye'de 91 şirket, 116 fabrikada oluklu mukavva üretimi gerçekleştiriyor. 2012 yılında yaklaşık 1 milyon 772 bin ton oluklu mukavva üreten sektör, üretimde bir önceki yıla göre yüzde 4 büyüdü.

25.03.2014 15:47:430
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük potansiyel
(Oluklu mukavva)


SEKTÖRÜN PERFORMANSI
Türkiye'de 91 şirket, 116 fabrikada oluklu mukavva üretimi gerçekleştiriyor. 2012 yılında yaklaşık 1 milyon 772 bin ton oluklu mukavva üreten sektör, üretimde bir önceki yıla göre yüzde 4 büyüdü. ihracat miktarı ise bir önceki yıla göre yüzde 3 düşerek 30 bin 500 ton düzeyinde gerçekleşti. Oluklu mukavva genellikle ambalajını oluşturduğu malzemenin dış satımı sırasında dolaylı olarak ihraç edildiğinden, özellikle AB regülasyonlarına tabi olarak yaş meyve ve sebze ihracatında ambalaj olarak tercih ediliyor.

HAMMADDESİ PAHALI
2004 yılında uygulamaya konan yönetmelikle sektörün hammaddesi olan atık kağıdın sanayi kuruluşlarından ve belediye sınırları içindeki diğer atık noktalarından toplanması yasal bir zorunluluk haline geldi. Sektör de yönetmelik gereği ihtiyacı olan hammaddeyi ya belediyelerden ya da lisanslı toplama firmalarından elde edebiliyor. Bu da oluklu mukavva üreticileri için maliyetin artması anlamına geliyor. Fiyatların toplayıcı firmalar tarafından belirlenmesi spekülasyonlara neden oluyor.

HEDEF 4 MİLYON TON
Türkiye oluklu mukavva sektörünün Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında üretim miktarı artışında, 20102015 döneminde bölge ortalamasının çok üstünde bir büyümeyle 2,1 milyon tonluk üretime ulaşması bekleniyor. Türkiye, böylece 2015 yılında Batı Avrupa oluklu mukavva pazarının en büyük beşinci ülkesi olacak. OMÜD Başkanı Fikret Özveren, "Ayrıca 2023 yılında oluklu mukavva üretiminin yaklaşık 4 milyon tona ulaşmasını bekliyoruz. Ciddi bir potansiyele sahibiz" diyor.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz