"Büyüme hızı düşecek mi?"

Kimya, ihracatta otomotivden sonra 2'nci sıraya yükseldi.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Büyüme hızı düşecek mi?
Kimya
İHRACAT ARTTI
Otomotivden sanayiye, deterjandan tekstile kadar birçok farklı alana girdi sağlayan kimya, ihracatta otomotivden sonra 2'nci sıraya yükseldi. 2009'da yüzde 40 daralan sektörün ihracatı 2010'da krizin etkilerini atlatmaya ve toparlanmaya başladı. 9,6 milyar dolar olan ihracat 12,7 milyar dolara çıktı. Krizde kaybedilen pazarların yerini başta komşu ülkeler olmak üzere Kuzey Afrika ile Ortadoğu pazarları aldı. Geçen yıl da 30 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan sektör, ihracatını yüzde 30 büyüterek 16,5 milyar dolar seviyesine çıkardı.

CARİ AÇIK SORUNU
Sektörün en önemli avantajı artan refah seviyesi. Bu durum başta sabun, deterjan ve kozmetik olmak üzere tüketim kimyasallarının tüketimini artırıyor. Ayrıca yabancı sermaye girişinin hızlanması, AR-GE ve inovasyona daha çok önem verilmesi iç pazarı ve ihracatı büyütüyor. Buna karşın sektörün en büyük sorunu ithalatın ihracattan daha fazla artması. Bundan dolayı sektörde cari açık çok arttı. İhracatta ürün fiyatlarının en az 3 dolara çıkarılması, katma değerli ürünlere ağırlık verilmesi hedefleniyor.

STRATEJİK HEDEF
Sektör her yıl ortalama yüzde 8 ila 9 arasında büyüyor. 2012'de ihracatın da yüzde 9 büyümesi ve 2011 'de gerçekleştirdiği büyüme seviyesinin altında kalması bekleniyor. Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği Başkan Yardımcısı Özalp Erkey, pazarı şöyle yorumluyor: "Türkiye'nin kimyada rekabet gücü yaratması için ara mal ithalatındaki bağımlılığını azaltması, katma değerli ürünlere odaklanması lazım. 10 yıl içinde sektörün ortalama büyümesi yüzde 8,5 olmalı."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz