Dünyaya açılıyor

Hacimde artış sürüyor

28.07.2016 12:17:380
Paylaş Tweet Paylaş
Dünyaya açılıyor
ASANSÖR
DÜNYAYA AÇILIYOR
PERFORMANS

Muayene kuruluşlarının çalışmaları sonucu ortaya çıkan renovasyon talepleri ve kentsel dönüşümle hız kazanan yeni inşaat projeleri, 2015’te asansör sektörünü canlı tuttu. Sektörde bugün bakım firmaları dâhil 3 bine yakın firma faaliyet gösteriyor. Sektörde çalışan insan sayısı ise 25 bin, sektörün büyüklüğü ise 1 milyar dolar civarında.
DENETİM
AB mevzuatına uyum çerçevesinde başlatılan belgelendirme faaliyetleri ve asansörlerin yıllık kontrollerine ilişkin yürütülen faaliyetler, sektörün en önemli konularından güvenliğe katkı sağladı. Bu alanda çalışan yetişmiş, kalifiye eleman sayısı da her geçen gün artıyor. Sektörün en büyük sıkıntısı ise müşterilerin ödemeleri aksatması.
AB STANDARDI
Son yıllarda Türk Cumhuriyetleri, Orta Asya ve AB ülkelerinde asansör montaj işi yapan Türk şirketlerinin sayısında önemli bir artış söz konusu. Ayrıca Uzakdoğu’dan Güney Amerika’ya kadar aksam ihracatı yapılıyor olması, sektörün rekabet gücünün kayda değer olduğunu gösteriyor. AYSAD Başkanı İzzet Güven, “AB ile entegrasyonu ve Avrupa standartlarının Türkiye’de benimsenmesini hedefliyoruz” diyor.

PLASTİK
Üretimde tek haneli artış beklentisi
KÜÇÜLME

Plastik sektörü, 2015 yılında parite etkisinden doğan tutar bazında kısmi düşüş yaşadı. Sektörün 2014’te 35 milyar dolar tutarındaki üretimi, 2015’te 31,9 milyar dolara geriledi. 2014 yılında 8,2 milyon ton seviyesinde olan üretimi ise 2015’te 8,3 milyon tona çıktı. Sektörün ihracatı ise 2009- 2014 arasında yüzde 92’nin üzerinde artarak 5 milyar dolara yaklaştı. Ancak 2015’te kur etkisi nedeniyle yüzde 14 düşerek 4,3 milyar dolara geriledi.
BAĞIMLILIK
Türkiye plastik sektörü, Avrupa’nın 2’nci, dünyanın ise 7’nci büyük üretim kapasitesine sahip. Hammaddede zorunlu olarak dışa bağımlı olması ise sektörün en büyük eksisi. Bunların önemli bir kısmının yüksek katma değerli ürünlerin üretildiği hammaddeler olduğu düşünüldüğünde sıkıntının boyutu daha iyi anlaşılıyor.
GÜNDEM
Defalarca geri dönüştürülebildiğinden çevre duyarlılığı arttıkça, plastik ve polimer malzemelere talebin artması ve pazarın büyümesi bekleniyor. Sektörde gelecek 5 yılın en önemli gündeminin ise hammadde üretimi, inovasyon ve tasarım olması bekleniyor. Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Başkanı Reha Gür, “Rekabet gücünün korunması için AR-GE şart” diyor.

OTOMOTİV
İHRACATLA BÜYÜYOR
KAPASİTE

Otomotiv sektörü, 2015 yılında Rusya, Ukrayna ve Ortadoğu pazarlarından kaynaklanan ihracat kaybını, Avrupa pazarlarındaki büyümeyle telafi etti. Sektör 2015’te üretilen araçların yüzde 73’ünü ihraç etti. İhracat Euro bazında yüzde 14 arttı. Toplam üretim adet bazında yüzde 16 artarak 1 milyon 359 bin seviyesine ulaştı ve üretim kapasitesi 1,7 milyon adet seviyesine yükseldi. YATIRIM
Türk otomotiv sektörü, 2015 yılında dünya otomotiv üretimi sıralamasında 2 basamak birden yükselerek 15’inci sıraya, Avrupa’da ticari araç üretiminde ise ilk sıraya çıktı. Hükümetin sanayiyi destekleyici politikalarıyla iç pazardaki istikrarın devam etmesi, yeni projeler için rekabetçiliğin sürdürülmesi ve böylelikle yeni yatırımların Türkiye’ye çekilmesi, sektörün öncelikli gündemi.
İYİLEŞME
AB ülkeleri pazarlarının iyileşme sürecinin devam etmesi bekleniyor. Sektör 2016 sonunda üretimini yüzde 9,2, ihracatını ise yüzde 6,5 artırmayı hedefliyor. Otomotiv Sanayi Derneği (OSD Başkanı) Kudret Önen, “Teşviklerle desteklenen yeni projeler ve devam eden yatırımlarla 2016 yılında ihracat bazlı üretim artışı sağlayacağız” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz