En hızlı göz büyüyor

2007'de 20 milyar dolar olan dünya sağlık turizmi pazarı, 2010'da 60 milyar dolara ulaştı

1.05.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
En hızlı göz büyüyor
(Sağlık turizmi)


YÜZDE 20'LİK BÜYÜME
2007'de 20 milyar dolar olan dünya sağlık turizmi pazarı, 2010'da 60 milyar dolara ulaştı. En büyük payı ise 1 milyon yabancı hasta ile Tayland aldı. Onu 450 bin hasta ila Hindistan izledi. Türkiye ise 50 bin yabancı hasta ile dünya pazarında 10'uncu sırada yer aldı. Türkiye'de pazar, yüzde 20 büyüyerek 600 milyon dolara ulaştı. Vize kolaylığı ve sınır ülkeleriyle ilişkilerin düzelmesiyle Balkan-lar'dan ve Ortadoğu'dan gelen yabancı hasta sayısında da ciddi artış yaşandı.

UCUZ FİYAT AVANTAJ

Göz ameliyatları, sektörün en çok yabancı hasta çeken alanı. Bunu diş ve saç ekimi gibi kozmetik amaçlı tedaviler için gelenler izliyor. Cerrahi operasyonlar ve tüp bebek tedavisi de hızlı büyüyor. Türkiye'deki hastanelerin Avrupa ve ABD'deki rakiplerine göre 3'te 1 oranında daha ucuz olması, sektörün en önemli avantajı. Sektörün en büyük sorunları arasında hastanelerin gerekli standar-dizasyonları almamış olması ilk sırada...

HEDEF 1 MİLYAR DOLAR

Türkiye'nin medikal ve cerrahi alanda sağlık hizmetlerini AB ile kıyaslayınca daha ucuza sunması potansiyelini artırıyor. 2010'da 25 bin yabancı hastayı tedavi ettiklerini, bu yıl ise bu rakamı 50 bine çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Dünya Göz Hastaneler Grubu Genel Müdür Yardımcısı Selin Yıldırım Peker, sektörle ilgili şu değerlendirmeyi yapıyor: "Türkiye, sağlık turizminde coğrafi konumu, hizmet kalitesi ve uygun fiyatlarıyla önemli bir potansiyel taşıyor. Mevcut veriler önümüzdeki yıllarda sektörün büyüyeceğini gösteriyor. 2015'te Türkiye'ye gelen yabancı hasta sayısı 100 bini geçecek."

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz