"Fed etkisi fazla abartılmamalı"

Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, piyasalarda Amerikan Merkez Bankası Fed'in etkisinin fazla abartılmaması gerektiğini belirterek, Fed'in faiz artıracağı beklentisinin büyük oranda fiyatlandığını söyledi.

30.09.2015 13:16:420
Paylaş Tweet Paylaş
"Fed etkisi fazla abartılmamalı"
Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ABD Merkez Bankası'nın faizleri artıracağı beklentisini piyasaların zaten fiyatlandırdığını kaydederek, "Bunun büyük oranda fiyatlandığını düşünüyorum ama yine de gerçekleştiği anda bir miktar etkisi elbette olabilir. Ama bunu çok fazla da abartmamak gerektiğini düşünüyorum" dedi

Yılmaz, New York'taki temaslarına ilişkin yaptığı açıklamada, BM'de 2030 sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin konsensüsle kabul edildiğini belirterek, Türkiye'nin G20 için belirlediği önceliklerle BM'nin kalkınma gündemi arasında ciddi bir örtüşme olduğunu söyledi. Yılmaz dünya ekonomisini etkileyen üç önemli konunun ABD Merkez Bankası'nın faiz artırma beklentisi, Çin'in büyüme oranının düşmesi ve emtia fiyatlarındaki gerileme olduğunu ifade etti. Fed'in kararının uzun süredir gündemde olduğunu kaydeden Yılmaz, "Bu aslında fiyatlanmış durumda. Sürpriz değil. Epey süredir Fed zaten bir normalleşmeye geçeceğini ifade ediyor" dedi. Fed'in bu geçişi küçük adımlarla yavaş yavaş gerçekleştireceğini açıkladığını hatırlatan Yılmaz, "Ben bunun büyük oranda fiyatlandığını düşünüyorum ama yine de gerçekleştiği anda bir miktar etkisi elbette olabilir. Ama bunu çok fazla da abartmamak gerektiğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.

DOLARDAKİ YÜKSELİŞ DIŞARIYA BAĞLI
Başbakan Yardımcısı Yılmaz, doların TL karşısındaki yükselişini de değerlendirerek, finansal piyasalardaki değişikliklerin büyük oranda dış riskler ve oynaklıklarla ilişkili olduğunu dile getirdi. Türkiye'nin belli düzeyde cari açığı olan bir ülke olarak bu durumdan etkilendiğini vurgulayan Yılmaz, "Çok yüksek bir dalgalanma arzu etmiyoruz elbette. Merkez Bankamız bu işleri çok yakından takip ediyor, bir taraftan serbest kur rejimine bağlı kalıyor ama diğer taraftan da bu aşırı oynaklığı engelleyici tedbirler geliştiriyor. Döviz satım ihaleleriyle, başka enstrümanlarla olabildiğince bu süreci piyasa açısından rahatlatıcı bir hale getirmeye gayret ediyor" dedi.

MB DÖVİZLE İLGİLİ ÇALIŞMA YAPIYOR
Yılmaz, Merkez Bankası'nın döviz kurlarıyla ilgili her türlü çalışmayı yaptığını belirterek, "Merkez Bankamız kanunuyla biliyorsunuz araç bağımsızlığına sahip. Hangi aracı uygun görüyorsa kullanma konusunda herhangi bir engeli yok. Ekonominin gidişatına göre, dünyanın ve Türkiye ekonomisinin şartlarına göre Merkez Bankamız gerektiği yerde gerekli adımları atıyor" dedi. Büyüme beklentilerini de değerlendiren Yılmaz, dünyada yüzde 3 gibi bir büyüme beklentisi olduğunu kaydederek, küresel koşullara, çevre ülkelerde yaşanan hadiselere ve teröre rağmen Türkiye'nin ilk 6 ayda yüzde 3.1 büyüme gerçekleştirdiğini hatırlattı.   İstihdam üreten bir büyüme yaşandığını vurgulayan Yılmaz "Yılın geneline baktığımız zaman da ilk 6 ayla aşağı yukarı benzer bir tablo görüyoruz. Yüzde 3'ler civarında büyümeye devam edeceğini öngörüyoruz" diye konuştu. Üçüncü çeyrekte mevsimsel etkiler ve seçim süresi nedeniyle bir miktar aşağı yönlü risk olabileceğini belirten Yılmaz, 4. çeyrekte daha hızlı bir toparlanmayla ortalamanın 3 civarında gerçekleşmesini beklediklerini ifade etti.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz