Fiyatlar geride

Türkiye 170 ülkeye mobilya ihraç ediyor.

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Fiyatlar geride
Mobilya

18’İNCİ SIRADA
Türkiye dünyada mobilya ihracatında 18'inci sırada. 170 ülkeye mobilya ihraç ediyor. Sektördeki dünya ortalamasının üzerindeki büyüme ise ihracattan kaynaklanıyor. Dünyada sektörün büyüme ortalaması yüzde 4 iken Türkiye'de bu oran yüzde 20 seviyesinde. Bunun da esas nedeni, krizle birlikte iç pazarda yaşanan daralma karşısında kayıpların ihracatla kompanse edilmesinden kaynaklanıyor. İç pazarda ise mobilya değiştirme oranı diğer ülkelerin çok gerisinde. Türkiye'de ortalama 8,3 yılda bir mobilya değiştirilirken bu oran diğer ülkelerde 4 yıla kadar düşüyor.

DÜŞÜK FİYAT

Ekonomik krizden dolayı küçülen iç pazar sektörün daha fazla ihracata odaklanmasına yol açtı. İhracata yönelen sektörün en büyük sorunu ise fiyatların Avrupa ülkelerinin gerisinde kalması. Almanya'da mobilyanın kilogramı 12,5 dolardan satılırken Türkiye'de kaliteli ürünlerin kilogramını 3,84 dolardan alıcı buluyor. Mobilya ve yan ürünlerde ise fiyatlar Türkiye'de 2,92 dolar seviyesindeyken bu rakam, Almanya'da 5 dolar civarında seyrediyor.

2013 HEDEFİ
İhracatın bu yıl yüzde 20, iç pazarın ise yüzde 10 büyümesi bekleniyor. Buna göre ihracat 2 milyar doları, iç pazar ise 10 milyar doları yakalayacak. MAS-KO Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Karcı, sektörü şöyle değerlendiriyor: "Bu yıl mobilya sektörü iç pazarda yüzde 10, dış pazarlarda ise yüzde 20 büyümeye odaklandı. Sektörümüzün 2012 ihracat hedefi 2 milyar dolar. Gelecek yıl ise 2,5  milyar doları rahatlıkla geçeriz.”

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz