Fiyatlar sektörü olumsuz etkiliyor

Ağaç levha sektörünün en önemli sorunu, kaliteli ve uygun fiyatlı odun hammaddesi temininde yaşanan sıkıntılar.

19.08.2014 21:08:430
Paylaş Tweet Paylaş
Fiyatlar sektörü olumsuz etkiliyor
(Ağaç levha)
YOĞUN REKABET

Ağaç levha, mobilya, inşaat ve dekorasyon sektörlerine hizmet veriyor. Bu sektörlerin ihtiyaç duyduğu yonga levha, MDF, OSB, laminat parke ve kapı paneli gibi ürünleri üretiyor. 2013, yeni yatırımlar arz fazlası oluşturduğu için ağaç levha sektöründe rekabetin yoğun yaşandığı bir yıl oldu. 2009-2012 arası yıllık ortalama yüzde 10 büyüyen sektör, 2013 yılında yüzde 5 büyüyerek 8 milyon metreküpe ulaştı. Sektörün 2009 yılından beri her yıl yüzde 10-12 artan ihracatı ise 2013'te 300 milyon dolar oldu.

SORUN HAMMADDE
Ağaç levha sektörünün en önemli sorunu, kaliteli ve uygun fiyatlı odun hammaddesi temininde yaşanan sıkıntılar. Levha maliyeti içinde odun hammaddesinin etkisi yüzde 45-50 civarında. Türkiye'de odun fiyatları Avrupa'daki fiyatların 2 katı, Rusya ve Amerika'daki fiyatların ise 3-4 katı daha pahalı. Türkiye'de doğal ormanlardan temin edilen odun hammaddesi kalite ve fiyat açısından sektörü, Avrupalı üreticilere göre dezavantajlı konuma sokuyor ve ithalatı körükleyerek yerli sanayiciyi zor durumda bırakıyor.

HEDEFTE NE VAR?
Ağaç levha sektörünün önümüzdeki dönemde en önemli girdisi olan odun hammaddesi fiyatlarının, Avrupa, Rusya ve Amerika ile aynı fiyatlara getirilmesi üzerine yoğunlaşacak. Sektör, 2014 sonunda yüzde 5 büyümeyle 8,4 milyon metreküpe ulaşmayı hedefliyor. ihracatta ise yine yüzde 5'lik bir artışla 315 milyon dolar seviyesini yakalamayı planlıyor. Kastamonu Entegre Genel Müdürü Haluk Yıldız, "2023 yılında 20 milyar dolar üretim kapasitesi ve 6 milyar dolar ihracat hedefliyoruz" diyor.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz