Hazır çorba

Hazır çorba kullanımı artacak, İstikrarlı büyüme...

25.10.2016 11:52:230
Paylaş Tweet Paylaş
Hazır çorba
PAZAR
Yaklaşık 12 milyon hanenin hazır çorba tükettiği Türkiye’de, hazır çorba pazarı her yıl büyümesini sürdürüyor. Sektör, 2015’te yüzde 7,3 büyüyerek 204 milyon TL’lik bir hacme ulaştı. Geçtiğimiz yıl Türkiye’de 13 bin 500 ton kuru çorba tüketildi. Yıllık 7 bin tonluk ihracatı olan sektörün en büyük pazarları ise Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, İran, Kuzey Afrika ve Orta Asya ülkeleri...
BİLGİ KİRLİLİĞİ
Sektördeki olumsuzlukların başında hazır çorbaların sağlıksız olduğu yönündeki bilgi kirliliği geliyor. Hâlbuki en etkin koruma yöntemi olan “kurutma” metoduyla hazırlandıkları için ürünlere herhangi bir koruyucu katkı maddesi eklenmiyor ve ürünler hava, nem ve ışığa karşı koruyan üç katlı ambalajlara doldurularak 2 yıla kadar dayanıklılığını koruyor.
BÜYÜME
Önümüzdeki 5 yıl içinde gıdanın Türkiye’nin en büyük sektörü olması bekleniyor. Bu büyümeden payını alacağı düşünülen hazır çorba sektörünün de 2016 sonunda yaklaşık yüzde 8’lik büyümeyle 220 milyon TL’lik hacme ulaşması öngörülüyor. MÜMSAD Başkanı Metin Yurdagül, “Çalışan kesimin artması, evlerde mutfakta geçen zamanın giderek azalması sonucunda hazır çorba gibi pratik ve hazır gıdaların kullanımını artıracaktır” diyor.

MAKARNA
SIKINTILAR SÜRÜYOR 
İHRACAT

Makarna sektörü, 2015’te iç pazardaki durgunluğa ek olarak dış pazarda da ciddi kayıplar yaşadı. 2015’te sektörün ihracatı hacim olarak yaklaşık yüzde 10, değer olarak ise yüzde 25’e yakın daraldı. İhracattaki değer kaybına uluslararası pazarda yaşanan fiyat rekabeti ve bazı sektör oyuncularının makarna üretiminde ekmeklik buğday kullanarak yarattıkları maliyet avantajını fiyat indirimlerinde kullanması neden oldu.
TÜKETİM
Makarnanın sağlıklı beslenme diyetleri içinde daha fazla kendine yer bulması ve makarnanın ana yemek olarak tüketiminin artmaya başlaması sektörün artıları arasında. Çizgi üstü pazarlama çalışmalarına yapılan yatırımın yetersizliği, bazı markalardaki kalite problemleri ve gıda kodeksine uygunsuzluk ise sektörü rahatsız eden sorunlar.
BEKLENTİ
TL’de yaşanan değer düşüşü devam ederse makarna ihracatının ancak 2014 yılı seviyelerini (742 bin ton) yakalaması bekleniyor. Sektörün 2016 sonunda ise hacim olarak yüzde 2 küçülmesi, değer olarak yüzde 3 büyümesi öngörülüyor. İç pazar değer büyüklüğünün de 1,5 milyar TL seviyesinde olması bekleniyor. Barilla Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Güneş Karababa, “Mevcut koşulları iyileştirecek yatırımlar yapılamazsa sıkıntıları aşmamız kolay olmaz. Değer algısını yükseltmemiz gerekiyor” diyor.

KAMP
HIZLA GELİŞİYOR
HACİM
Kampçılık sektörünün en gelişmiş olduğu ülkelerden biri olan ABD’de, sadece okulların kapandığı 2,5 aylık sürede sektör 24 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşıyor. Türkiye’de ise okul çağındaki 18 milyon çocuğun yaklaşık yüzde 7’si kamp imkânlarından yararlanıyor. Yine de özel okulların ve buralarda eğitim gören öğrenci sayısının artmasıyla birlikte sektör, son 4 yılda yüzde 70’in üzerinde büyüdü.
İSTİHDAM
Sayıları 10 bini bulan kampların yüzde 90’ı devlet tarafından organize ediliyor. Sektör ekonomiye katkısının yanında istihdam da yaratıyor. Katılımcıların gıda, konaklama, ulaşım sektörlerinde ek istihdam yaratıcı etkileri görüldüğü gibi sektörün büyümesi üniversite öğrencilerine ve eğitimcilere yazın çalışma imkânı sağlıyor. Tüm bunların sonucunda sektörün bu yıl 1 milyar 100 milyon lira civarında bir ekonomi yaratması bekleniyor.
HEDEFLER
Sektörde bundan sonraki genişleme alanının okul dışı eğitim olması bekleniyor. Geleceğin Yıldızları Genel Müdürü Osman Gözet, “Çocuklar, eğitmenler ve ailelerle ihtiyaçlar ve global trendler üzerinde çalışmalar yaparak oluşturacağımız yeni içeriklerle farkı kitlelere ulaşmayı hedefliyoruz” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz