İhracat hedefi 10 milyar dolar

Avrupa son 3 yıldır ekonomik sorunlarla çalkalanmasına rağmen ev tekstili sektörü, 2013 yılını yüzde 13,8 gibi önemli bir ihracat artışıyla tamamladı.

18.08.2014 19:31:480
Paylaş Tweet Paylaş
İhracat hedefi 10 milyar dolar
(Ev Tekstili)
KRİZE DİRENDİ
 Ev tekstili sektörünün üretim kapasitesi, 2013 yılı hariç son 4 yılda ortalama yüzde 6,5 civarında arttı. 2013'te yaklaşık yüzde 10 büyüme sağlandı. Sektör, tüm ihracatının yaklaşık yüzde 45'ini, AB ülkelerine yapıyor. Avrupa son 3 yıldır ekonomik sorunlarla çalkalanmasına rağmen ev tekstili sektörü, 2013 yılını yüzde 13,8 gibi önemli bir ihracat artışıyla tamamladı. ihracata paralel şekilde gerçekleşen iç pazar satışları da memnun edici düzeyde gerçekleşti. 2013 yılında ev tekstili sektörü yaklaşık yüzde 10 büyüdü.


DEĞER ARTIYOR

Sektörün son dönemdeki en önemli artısı AR-GE çalışmaları ve tasarıma verdiği önem sayesinde ürünlerinde meydana gelen katma değer artışı. Hızlı yükselen üretim maliyetleri ise ev tekstili sektörünü negatif etkileyen faktörlerin başında geliyor. Haksız rekabete yol açan kumaş ve ev tekstili ürünleri ithalatı da sektörü rahatsız eden konular arasında.

 inovasyon kavramını, 2014 yılı için odak noktası olarak belirleyen ev tekstili sektörü teknolojik ilerlemeyi, değişimi destekleyen projelere ve çalışmalara ağırlık vermiş durumda.

ÖNE ÇIKMA PEŞİNDE
 Ev tekstili sektörü önümüzdeki dönemde daha fazla markalaş-mak ve uluslararası fuarlarda daha fazla yer alarak ürün, sunum ve servis kalitesiyle ön planda olmak istiyor. 2014 sonu ihracat hedefi ise bir önceki yıla göre yüzde 15 artışla 3,8 milyar dolar seviyesine ulaşmak. Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve işadamları Derneği (TETSiAD) Genel Koordinatörü Haşim Bü-yükbalcı, "2023 yılında kendimize 10 milyar dolarlık ihracat hedefi koyduk. Bu hedefin gerçekleşmesi için tüm gücümüzle çabalıyoruz" diyor.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz