İhracat nasıl etkileniyor?

Merak edilenleri Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi'ye sorduk.

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İhracat nasıl etkileniyor?
Ortadoğu ve Arap ülkelerindeki tansiyon düşmüyor. Suriye ile olan ilişkilerdeki gerilim sürerken, son 3 yıldır ardı arkası kesilmeyen siyasi istikrarsızlık ve halk hareketlerine, Mısır’daki darbe de eklendi. Böylece, Türkiye’nin en önemli ticari partnerlerini barındıran bölgedeki sıcaklık daha da artmış oldu. İş dünyası ise gelişmeleri dikkatli ve temkinli bir şekilde izliyor. Peki tüm bu gelişmeler, Türkiye’nin bölgeyle olan ekonomik ilişkilerini ve dış ticaretini nasıl etkiliyor? Türk şirketleri nelere dikkat etmeli, nasıl bir yol izlemeli? Merak edilenleri Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi'ye sorduk.

1- Ortadoğu'da son 3 yıldır yaşanan siyasi gelişmeler ve halk hareketleri, Türkiye'nin bölgeyle olan ekonomik ilişkilerini nasıl etkiliyor?

Yaşanan bu siyasi istikrarsızlık ve halk hareketlerinden, Türkiye’nin bölge ve çevre ülkelere ihracatı da etkileniyor. Özellikle ulaşım yollarında yaşanan sıkıntıların ihracatımıza olumsuz etkisi olabiliyor. İhracatın gelişimi için belki de en önemli gereksinim barış ve huzur ortamının devamlılık arz etmesi. Bir pazara yönelik ihracatınızı daha yukarı taşıyabilmeniz için öncelikle sürekliliği sağlayabilmeniz ve belli bir hacimde ihracatı düzenli olarak gerçekleştirmeniz, mikro düzeyde müşteri sadakati yaratmanız gerekiyor.

2- Son verilere göre Türkiye'nin Ortadoğu ve Arap ülkeleriyle toplam ticaret hacmi nedir? Bu rakam son 3 yılda nasıl değişti?
2012 itibarıyla yakın ve Ortadoğu ülkeleriyle 64 milyar dolarlık toplam dış ticaret hacmine ulaşmış durumdayız. Bu rakamın 43 milyar doları ihracat, 21 milyar doları ise ithalat. 2009’da ise 26 milyar dolarlık ticaret hacmine sahiptik. Dolayısıyla son 3 yılda bu bölgeye dış ticaret hacmimiz 1,5 kat artış gösterdi. Son 3 yılda, bölgede yaşanan bazı istikrarsızlıklara rağmen ortalama yüzde 36’lık artış oranının yakalanması, pazar çeşitlendirmesiyle birlikte bu pazarlarla karşılıklı ticaret hacminin ne ölçüde geliştiğinin göstergesi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz