İhracatta yeni tota

Türkiye, 5 milyon tonu bulan plastik üretimiyle Avrupa’da 5’inci sırada. Bu yıl ise üretimin 5,8 milyon tona yükselmesiyle 4’üncülüğe çıkacak.

1.08.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İhracatta yeni tota

(Plastik)

2009’u krizden etkilenmeden kapatan sektörün, geçen yılki direkt ihracatı 3,2 milyar dolar oldu. Bu yıl ise sektörün direkt ihracatının yüzde 25 artacağı tahmin ediliyor. Dolaylı ihracatla birlikte toplam tutar 9 milyar dolar olacak.
Yılın ilk 6 ayında ihracatın, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 artarak 1,8 milyar dolara ulaşması yüzleri güldürdü. Sektör temsilcilerine göre bu başarıda, Avrupa ve Amerika pazarlarından rotayı Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine çevirmek etkili oldu. Yine bu dönemde en fazla plastik mamul ihracatı ise Irak ve Libya’ya yapıldı.  Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Selçuk Aksoy, sektörde plastik ambalaj alanında dikkat çekici büyüme yaşandığını, inşaat plastikleri sektörünün ise daraldığını söylüyor. Aksoy, “En önemli rakiplerimiz, Avrupa pazarlarında yüzde 20-30’lara ulaşan kayıplar yaşadı. Buna rağmen Türkiye Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya  yönelerek ihracat artışını sağlamayı başardı. 2010’da direkt ve dolaylı ihracatımızın 9 milyar dolara, 2011’de ise 11 milyar dolara çıkacağını öngörüyoruz.”

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz