Odağı iş güvenliği

Üretimde tek haneli artış beklentisi

4.03.2016 13:25:270
Paylaş Tweet Paylaş
Odağı iş güvenliği
BÜYÜME
Türkiye, Rusya ve Almanya’nın ardından en çok agrega (kum, çakıl ya da kırmataş) üreten 3’üncü ülke konumunda. Türkiye’de yılda yaklaşık 450 milyon ton agrega üretiliyor. Kişi başı yaklaşık 6 tonluk üretime tekabül eden bu rakam altyapısını büyük oranda tamamlamış Avrupa ülkelerinde 10 ton/kişi seviyesinde. Son üç yılda Türkiye agrega sektörü ortalama yüzde 8 büyüdü.
KURUMSALLAŞMA
Türkiye’de yasal düzenlemelerin kısa periyotlarda değişkenlik göstermesi, sektörde kurumsallaşmanın önündeki en büyük engel. Bu ise sektörün gelişimi için yapılması gereken yatırımlara engel teşkil ediyor. Sektörün gelişimi ve kurumsallaşması için öncelikle hammadde ocaklarında ruhsat güvencesinin sağlanması ve yasal mevzuata aykırı uygulamalardan kaçınılması gerekiyor.
TEHLİKELİ İŞLER
Sektörün üretiminin gelecekte 750 milyon ton seviyelerine çıkması bekleniyor. Agrega sektörü “çok tehlikeli işler” sınıfında yer almasına rağmen personele bu konuda eğitim veren akredite bir kuruluş yok. Agrega Üreticileri Birliği Derneği’nin (AGÜB) açıklamasında, “Önümüzdeki dönemde bu açığı kapatmak adına gerekli sertifikasyonu sağlamayı hedefliyoruz” deniliyor.

BİTKİ VE MEYVE ÇAYI
TÜKETİCİYLE BULUŞACAK 
HIZLI GELİŞİM 

Poşetli bitki ve meyve çayı pazarı son 5 yılda diğer çay kategorileri ile kıyaslandığında hızlı bir şekilde büyüyor. 2010 yılında 560 milyon poşetlik bir büyüklüğe sahip olan pazar, 2015 yılında 900 milyon poşet büyüklüğüne geldi. Başka bir ifadeyle sektör 2015’te 1.600 tonun üzerinde bir büyüklüğe ulaştı. Sektörün cirosal büyüklüğü ise 150 milyon TL.
 DENETİM 
Sektördeki en temel problem herhangi bir denetimden geçmeden tüketicilere sunulan, bitki ve meyve çayları. Kontrollü bir üretim standardı olmayan, açıkta ya da izinsiz olarak internetten satılan ürünler tüketici sağlığını tehlikeye atıyor. Sektör temsilcileri halkı açıkta satılan bitki ve meyve çaylarının yarattığı sağlık tehlikeleri konusunda bilgilendirmek için çalışmalar yürütmeyi planlıyor. 
PENETRASYON 
Bitki ve meyve çaylarına talep artsa da Türkiye’de pazarın hacmi Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında istenilen seviyede değil. Sektör ürünlerini daha fazla tüketici ile buluşturmak için kampanyalar yapacak. Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği (MÜMSAD) Başkanı Metin Yurdagül, “Önümüzdeki 5 yılda bugün yüzde 35 olan hane penetrasyon seviyesini yüzde 40’a getirmeyi hedefliyoruz” diyor.

AMBALAJ
HEDEFİ AVRASYA
PERFORMANS 

2011 yılından bu yana yıllık yüzde 15 ve üzerinde büyüme kat eden Türkiye ambalaj sanayi 2010-2014 arasında üretim kapasitesini yüzde 32,2 artırdı. Sektör 2014’te üretim miktarını yüzde 6 artırarak 7,3 milyon tona; cirosunu ise yüzde 5,5 artırarak 17 milyar dolara çıkardı. Yine 2014’te kilogram başına 2,7 dolar ihracat yaparak 1,6 dolar olan Türkiye ihracat/ kg ortalamasının 1,1 dolar üzerinde bir performans gerçekleştirdi. 
REKABET GÜCÜ 
Türkiye ambalaj sanayi son dönemde; güçlü altyapısı, gelişmiş teknolojisi, yetişmiş insan kaynağı, kaliteli üretimi, dünyadaki gelişmeleri takip eden yönetim yapısıyla güçlü bir sektör haline geldi. Yakın geçmişte yaşanan finansal kriz nedeniyle zora düşen Avrupalı rakiplerinden doğan boşluğu Türk şirketler doldurdu. Üretimin bir kısmı Türkiye’deki şirketlere kaydı, kapasiteler arttı ve bunun sonucu yeni yatırımlar yapıldı. 
VİZYON 
Sektörün 2015 yılında pazar büyüklüğünü yaklaşık yüzde 12 artışla 19 milyar dolara çıkarması bekleniyor. Türkiye ambalaj sektörü ürünlerini bugün dünyada 180’den fazla ülkeye ihraç ediyor ve sektör 2023 yılında pazar büyüklüğünü 30 milyar dolara, ihracatını ise 10 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor. Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Sadettin Korkut “Nihai hedefimiz Avrasya’nın ambalaj merkezi olmak” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz