Odağı iş güvenliği

Üretimde tek haneli artış beklentisi

4.03.2016 13:25:270
Paylaş Tweet Paylaş
Odağı iş güvenliği
BÜYÜME
Türkiye, Rusya ve Almanya’nın ardından en çok agrega (kum, çakıl ya da kırmataş) üreten 3’üncü ülke konumunda. Türkiye’de yılda yaklaşık 450 milyon ton agrega üretiliyor. Kişi başı yaklaşık 6 tonluk üretime tekabül eden bu rakam altyapısını büyük oranda tamamlamış Avrupa ülkelerinde 10 ton/kişi seviyesinde. Son üç yılda Türkiye agrega sektörü ortalama yüzde 8 büyüdü.
KURUMSALLAŞMA
Türkiye’de yasal düzenlemelerin kısa periyotlarda değişkenlik göstermesi, sektörde kurumsallaşmanın önündeki en büyük engel. Bu ise sektörün gelişimi için yapılması gereken yatırımlara engel teşkil ediyor. Sektörün gelişimi ve kurumsallaşması için öncelikle hammadde ocaklarında ruhsat güvencesinin sağlanması ve yasal mevzuata aykırı uygulamalardan kaçınılması gerekiyor.
TEHLİKELİ İŞLER
Sektörün üretiminin gelecekte 750 milyon ton seviyelerine çıkması bekleniyor. Agrega sektörü “çok tehlikeli işler” sınıfında yer almasına rağmen personele bu konuda eğitim veren akredite bir kuruluş yok. Agrega Üreticileri Birliği Derneği’nin (AGÜB) açıklamasında, “Önümüzdeki dönemde bu açığı kapatmak adına gerekli sertifikasyonu sağlamayı hedefliyoruz” deniliyor.

BİTKİ VE MEYVE ÇAYI
TÜKETİCİYLE BULUŞACAK 
HIZLI GELİŞİM 

Poşetli bitki ve meyve çayı pazarı son 5 yılda diğer çay kategorileri ile kıyaslandığında hızlı bir şekilde büyüyor. 2010 yılında 560 milyon poşetlik bir büyüklüğe sahip olan pazar, 2015 yılında 900 milyon poşet büyüklüğüne geldi. Başka bir ifadeyle sektör 2015’te 1.600 tonun üzerinde bir büyüklüğe ulaştı. Sektörün cirosal büyüklüğü ise 150 milyon TL.
 DENETİM 
Sektördeki en temel problem herhangi bir denetimden geçmeden tüketicilere sunulan, bitki ve meyve çayları. Kontrollü bir üretim standardı olmayan, açıkta ya da izinsiz olarak internetten satılan ürünler tüketici sağlığını tehlikeye atıyor. Sektör temsilcileri halkı açıkta satılan bitki ve meyve çaylarının yarattığı sağlık tehlikeleri konusunda bilgilendirmek için çalışmalar yürütmeyi planlıyor. 
PENETRASYON 
Bitki ve meyve çaylarına talep artsa da Türkiye’de pazarın hacmi Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında istenilen seviyede değil. Sektör ürünlerini daha fazla tüketici ile buluşturmak için kampanyalar yapacak. Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği (MÜMSAD) Başkanı Metin Yurdagül, “Önümüzdeki 5 yılda bugün yüzde 35 olan hane penetrasyon seviyesini yüzde 40’a getirmeyi hedefliyoruz” diyor.

AMBALAJ
HEDEFİ AVRASYA
PERFORMANS 

2011 yılından bu yana yıllık yüzde 15 ve üzerinde büyüme kat eden Türkiye ambalaj sanayi 2010-2014 arasında üretim kapasitesini yüzde 32,2 artırdı. Sektör 2014’te üretim miktarını yüzde 6 artırarak 7,3 milyon tona; cirosunu ise yüzde 5,5 artırarak 17 milyar dolara çıkardı. Yine 2014’te kilogram başına 2,7 dolar ihracat yaparak 1,6 dolar olan Türkiye ihracat/ kg ortalamasının 1,1 dolar üzerinde bir performans gerçekleştirdi. 
REKABET GÜCÜ 
Türkiye ambalaj sanayi son dönemde; güçlü altyapısı, gelişmiş teknolojisi, yetişmiş insan kaynağı, kaliteli üretimi, dünyadaki gelişmeleri takip eden yönetim yapısıyla güçlü bir sektör haline geldi. Yakın geçmişte yaşanan finansal kriz nedeniyle zora düşen Avrupalı rakiplerinden doğan boşluğu Türk şirketler doldurdu. Üretimin bir kısmı Türkiye’deki şirketlere kaydı, kapasiteler arttı ve bunun sonucu yeni yatırımlar yapıldı. 
VİZYON 
Sektörün 2015 yılında pazar büyüklüğünü yaklaşık yüzde 12 artışla 19 milyar dolara çıkarması bekleniyor. Türkiye ambalaj sektörü ürünlerini bugün dünyada 180’den fazla ülkeye ihraç ediyor ve sektör 2023 yılında pazar büyüklüğünü 30 milyar dolara, ihracatını ise 10 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor. Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Sadettin Korkut “Nihai hedefimiz Avrasya’nın ambalaj merkezi olmak” diyor.
~E-TİCARET
FIRSATLARA GEBE
MOBİL ETKİSİ

E-ticaret sektörü yıllık yüzde 50’ye yakın bir büyümeyle 2014 yılına ulaştı. 2014’te ise yüzde 35 büyüme sağladı. 2014 ve 2015 yıllarında özellikle mobil üzerinden yapılan e-ticaret hacminde ve çok kanallı perakendede büyüme trendi görüldü. 2015’te e-ticaret hacminin büyüme sebeplerinden en önemlisi ise şirketlerin kendi büyüme oranlarının piyasaya etkisi oldu.
SORUNLAR
Şu anda Türkiye’de internet kullanıcılarının yalnızca üçte biri e-ticaret yapmış durumda. Gelişmekte olan ülkeler genelinde bu oran yüzde 50 civarında. İkinci olarak da, e-ticaret yapma sıklığı çok düşük. Son araştırmalara göre e-ticaret yapanlar yalnızca 3 ayda bir internetten online alışveriş yapıyor ve ortalama sepet tutarları 200 TL.
HEDEFLER
E-ticaretin toplam perakende içindeki payı 2014’te yüzde 1,6 oldu. Bu oranın gelişmiş ülkelerde yüzde 6,5 gelişmekte olan ülkelerde ise yüzde 4,5 olması sektörün 5 yılda en az 3 kat büyüyebileceğinin işareti olarak görülüyor. Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkanı Hakan Orhun, “Mobil ticaretin daha da yaygınlaşması, e-ticaret sitelerinin sayılarının artması, e-ticaret kullanıcı sayısının 15 milyondan 30 milyonlara ulaşması ile bu çok da gerçekçi bir hedef olarak görünüyor” diyor.

ISLAK MENDİL
İNOVASYONA YOĞUNLAŞTI 
YÜKSEK İVME 

Islak mendil pazarı Türkiye’de üretici firma sayısının artmasıyla son yıllarda büyük bir ivmeyle büyüdü. 2009 yılında Türkiye genelinde 160 milyon TL’lik ciroya sahip ıslak mendil pazarı, 2013’de yüzde 80’in üzerinde bir artışla 290 milyon TL’lik büyüklüğe ulaştı. 2014 yılında ise sektör bir önceki yıla göre adette yüzde 9, ciroda yüzde 14 oranında bir büyüme gerçekleştirdi. 
MERDİVEN ALTI 
Yerli ve yabancı markaların sayısının her geçen gün artması, sektörün çekiciliğini gözler önüne seriyor. Ancak sektörde “merdiven altı” olarak tabir edilen üreticiler, uygun olmayan koşullarda üretim yapıp, ucuz fiyatlarla raflarda yer alarak tüketicilerin sağlığını doğrudan tehdit ediyorlar. 
AR-GE 
Hızlı kentleşmeyle gelen dinamik yaşam temposu gereği insanlar temizlik ve bakım ihtiyacını gittikçe daha pratik yöntemlerle karşılamaya ihtiyaç duyuyor. Buradaki büyüme fırsatını gören sektör önümüzdeki dönemde farklı çözümler için AR-GE’ye yoğunlaşacak. Fresh’n Soft Markalar Müdürü Aysun Nayır, “5 yıllık hedefimiz yurtiçi ve yurtdışında tüketici ihtiyaçlarına yönelik yenilikçi ürünler sunmak ve ihracat pazarlarındaki payımızı artırmak” diyor.

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ
KALİTE PEŞİNDE 
GERİLEME 

Türkiye toplam 18,5 milyon ton/yıl çiğ süt üretimiyle, 782 milyon ton olan dünya süt üretimi içerisinde dünya ülkeleri arasında 9’uncu sırada yer alıyor. Türkiye ayrıca 12,9 milyon tonluk dünya süt ve süt ürünleri ticaretinde 137 bin tonluk ihracat rakamına sahip. Sektör 2014 yılında süt ürünleri dış ticaretinde yüzde 23’lük bir yükseliş yaşarken, 2015’te ise maliyetlerin, düşen dünya fiyatları yanında oldukça yüksek kalması nedeniyle ihracatında benzer oranda geriye düştü. 
MALİYET 
Süt sektöründe üretim ve ticaretin yarısı kayıt dışı olup bu durumun süratle iyileştirilmesi ihtiyacı var. Ayrıca otlak imkânları kısıtlı olduğundan genellikle kapalı besi yapılıyor ve hayvanlar hazır yemle besleniyor. Bir taraftan mera ve otlak alanların geliştirilmesi, diğer taraftan yem ve yem hammadde üretiminin artırılarak fiyatlarının düşürülmesi nihai ürün maliyetlerinin düşmesine ve tüketimin artmasına yardımcı olabilir. 
STANDART 
Türkiye’nin yakın çevresi süt ürünlerinde net ithalatçı ülkeler tarafından çevrilmiş durumda. Sektör, ihracat sorununu aşabilmek için önümüzdeki 5 yılda üretilen çiğ sütün kalitesinin AB düzeyine, fiyatların ise dünya fiyatları ile rekabet edebilecek seviyeye gelmesini hedefliyor. SETBİR Başkanı Zeki Ilgaz “Artan süt üretimimizin, ihracat ve yurtiçi tüketimle desteklenmesi şart” diyor.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz