Şekerleme 2023 hedefini yakalayacak

4 yılda ihracatı yüzde 69 arttı...

26.11.2015 12:43:090
Paylaş Tweet Paylaş
Şekerleme 2023 hedefini yakalayacak
2023 HEDEFİNİ YAKALAYACAK
2014’TE BÜYÜDÜ

Çevre ülkelerdeki kaotik durumlara ve Türkiye’deki genel ekonomik yavaşlamaya rağmen şekerleme sektörü, geçen yıl büyüme trendini sürdürdü. Önceki yıllara göre büyüme hızı biraz hız kesmiş olsa da 2014’te Türkiye’nin büyümesini ikiye katlayacak şekilde yüzde 6 büyüme kaydetti. Sektör geçen yıl 2,7 milyar dolar ihracat yaptı.
ARTISI EKSİSİ AYNI
Türkiye’nin coğrafi konumu, şekerleme sektörünün en önemli artısı ve eksisi durumunda. Sektörün komşularla önemli bir ticaret hacmi ve bu hacmin daha da derinleşmesini sağlayacak büyük bir potansiyeli var. Ancak özellikle güneydeki komşulardaki savaşlar bu potansiyele tehdit oluşturuyor. Tüm ülkelere ihracat yapabilecek kapasite, çeşitlilik ve kaliteye ulaşan sektörün odağı ürünlerini yüksek marka değeri ile dünyaya pazarlamak.
PERFORMANSI ARTACAK
Yakın dönemde yapılan yenilikçi yatırımlar ve yetişmiş kalifiye insan gücü nedeniyle sektör performansının daha da yükseleceği öngörülüyor. Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu (ŞTG) Başkanı Hidayet Kadiroğlu, “Bu altyapı ve imkanlarla 2023 yılı ihracat hedefimiz olan 10 milyar doları gerçekleştirebileceğiz” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz