Tüketim gelirle birlikte artıyor

Türkiye'deki içme suyu pazarının hacmi, 3 yıl önce 8,7 milyar litreydi.

1.06.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Tüketim gelirle birlikte artıyor

TOPLAM TÜKETİM

Hacim, 2010'da 9,3 milyar litreye ulaştı. 2008'de 3 milyar TL büyüklüğe sahip olan pazar, 2009 sonu itibarıyla 3,1 milyar TL'ye çıktı. 2010'u ise 3,3 milyar lira ile kapattı. En yüksek büyüme, yüzde 11 ile PET su satışlarından geldi. Tonaj olarak ise satılan ambalajlı suların yüzde 67'sini damacana, geri kalanını ise PET kanalı oluşturdu.
AB'NİN GERİSİNDE
Sektörün en önemli sorunu, Türkiye'nin kişi başına düşen yıllık su tüketiminin, gelişmiş ülkelere göre düşük olması. Türkiye'de yıllık kişi başına düşen ortalama su tüketimi 128 litre. Bunun 46 litresi PET, 89 litresi ise damacanadan geliyor. Buna karşın italya'da kişi başına düşen yıllık su tüketimi 189, Almanya'da 165 litre. Ancak sektördeki en olumlu gelişme, her geçen yıl su tüketiminin gelir seviyesine bağlı olarak artıyor olması. Böylece AB rakamları da yavaş yavaş yakalanıyor.
HEDEF 130 LİTRE
2011'de pazarın yüzde 4,5 oranında büyümesi bekleniyor. Kişi başı tüketimin ise 130 litreye ulaşacağı tahmin ediliyor. Ambalajlı Su Üreticileri Derneği (SUDER) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Çavuş, sektörle ilgili şu bilgileri veriyor: "Avrupa ülkelerindeki yıllık kişi başı tüketim oranlarıyla karşılaştırıldığında, ambalajlı su tüketiminin artma potansiyeli olduğunu görüyoruz. Kişi başı tüketimin artması için öncelikle tüketicinin ambalajlı gıda konusunda bilinçlenmesi çok önemli. Biz de dernek olarak tüketicileri, ambalajlı suyun faydaları konusunda bilinçlendiriyoruz."

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz