Turist arttı, gelir düştü

Bu yıl Türkiye'ye gelmesi beklenen 30 milyon turist ile turizm gelirlerinin 2008'in üzerine çıkması bekleniyor.

17.07.2015 20:48:270
Paylaş Tweet Paylaş
Turist arttı, gelir düştü
Türk turizmi, küresel krizin etkilerine rağ- men 2009 yılını hedeflediği rakamlara ula- şarak kapattı. 2009’da Türkiye genelinde 27,2 milyon turist ağırlanırken İstanbul’a ise 7,5 milyon turist geldi. Ancak gelir açısından bir önceki yılın gerisinde kalındı. 2009 turizm geliri 21,3 milyar dolar oldu. Oysa 2008’de Türkiye’ye gelen turist sayısı 26,3 milyon kişi, turizm geliri ise 21,9 milyar dolardı.
Bu yıla ilişkin hedefler ise turist sayı- sında yüzde 10’nun üzerinde artış üzerine kurulu. Turizmciler, 2010 sonunda ülkeye gelen turist sayısının 30 milyon olacağını tahmin ediyor. İstanbul için hedeflenen turist sayısı ise 10 milyon. Türk turizminin 2009’da global krize rağmen iyi bir yıl geçirdiğini belirten Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Başkanı Timur Bayındır, şöyle konuşuyor: “Ortadoğu’nun petrolü ne ise Türkiye’nin turizmi odur. Özetle Türkiye bir turizm ülkesidir. Ülkemizin ve geleceğimizin lokomotif sektörüdür. Global krize rağmen geçtiğimiz yıl iyi bir şekilde geçti. Rakamlar da bunu doğruladı. Bu yıl ise geçtiğimiz yıla oranla çok daha iyi bir yıl olacak. Nitekim mart ayında ITB Berlin Turizm Fuarı’na ve Moskova MITT Turizm Fuarı’na katıldık. Her iki fuardan da çok olumlu izlenimlerle döndük. En son mayıs başında Dubai ATM 2010 Turizm Fuarı’ndaydık. Fuar sırasında, yoğun ilgi gözlemledik. Bu yılın sonunda 30 milyon turist hedefini yakalamaya çalışacağız.”

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz