Üretim düşüyor,ihracatı artıyor

Türkiye salça pazarının 2012 yılı toplam büyüklüğü, yaklaşık 270 bin ton olarak gerçekleşti.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Üretim düşüyor,ihracatı artıyor
Salça

PERAKENDEYE YÖNELDİ
Türkiye salça pazarının 2012 yılı toplam büyüklüğü, iç pazar 170 bin ve dış pazar 85 bin ton olmak üzere yaklaşık 270 bin ton olarak gerçekleşti. iç pazardaki dağılım ise yüzde 65 perakende kanalı, yüzde 35 ev dışı tüketim kanalı şeklinde oldu. 2012 yılında endüstriyel domates üretiminde dünya genelinde yüzde 11, Türkiye'de ise yüzde 14 azalma oldu. Böylece 2012 yılı salça ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 16 civarında artış gösterse de salça üretimi yaklaşık yüzde 3,6 düştü.
VERİMLİLİK SORUNU
Türkiye'de domates ekimi yapılan arazinin yapısı ve ekim alanlarının dağınık bir yapı göstermesi, sektörün dış pazarda rekabet gücünü azaltıyor. Domates üretimindeki tarla verimliliğinin düşük olması, hammadde ve enerji maliyetlerinin yüksek seviyelerde bulunması da sektörü olumsuz etkiliyor. Bununla birlikte son yıllarda doymuş bir pazar yapısı sergileyen domates salçası sektörü, ev dışı tüketimin artmasına bağlı olarak domates salçası kullanım alanlarının da genişlemesinden olumlu yönde etkileniyor.
BÜYÜME BEKLENTİSİ
Endüstriyel domates rekoltesinin 2013 yılında 1,8 milyon ton olacağı tahmin ediliyor. 2013 yılı için salça üretiminde yüzde 7,4'lük düşüş beklenirken, ihracatta yüzde 12'ye varan bir artış yaşanması öngörülüyor. Tukaş yetkilileri sektöre ilişkin şu değerlendirmeyi yapıyor: "Püre, sos ve ketçap satışlarının perakende ve ev dışı tüketim kanalında sürekli olarak yükselen satış trendi izlemesi nedeniyle domates salçası sektörünün büyüyeceğini tahmin ediyoruz.”

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz