Yabancı yatırımcı büyüme getirir

Telekomünikasyon sektörü geçen 5 yılda yüzde 13 büyürken, 2013'te bir önceki yıla göre sadece yüzde 0,6 büyüdü.

19.08.2014 21:00:450
Paylaş Tweet Paylaş
Yabancı yatırımcı büyüme getirir
(Telekominikasyon)
YAVAŞ BÜYÜME

Telekomünikasyon sektöründe serbestleşmenin başladığı 2000 yılından bu yana sektör, henüz çok büyük bir gelişme sağlayamadı. İstenilen sayıda yeni marka ve şirket piyasaya girmedi. Sektördeki büyüme de yeteri düzeyde gelişme göstermiyor. Telekomünikasyon sektörü geçen 5 yılda yüzde 13 büyürken, 2013'te bir önceki yıla göre sadece yüzde 0,6 büyüdü. Mobil pazarında nispeten daha verimli bir rekabet ortamından söz edilebiliyor, fakat orada da sektör potansiyelini yansıtacak bir büyümeye henüz sahip değil.


NEDEN GELMİYORLAR?
Sektör için en önemli  risk, serbestleşme sürecinin tamamlanmamış olması. Geçtiğimiz dönemde Türk Telekom, TTNet ve Avea'nın yüzde 55'lik bölümü, Vodafone'un yüzde 100'ü yabancı yatırımcılar tarafından satın alındı. Turkcell'in hisselerinin de önemli bölümü yabancı yatırımcıya ait. Ancak yeni nesil işletmecilerin çok büyük bölümü, yerli yatırımcılara ait. Yabancı yatırımın gelmemesinin en önemli nedeni, piyasada adil rekabet ortamının sağlanamaması gözüküyor.

2014’TE İYİMSER
Telekomünikasyon sektörü, 2014  yılı sonunda yüzde 8,1 büyüme hedefliyor. Önümüzdeki 5 yıl için sektörü büyütecek en önemli gelişmenin yeni nesil hızlı fiber şebekelerin kurulması olduğu düşünülüyor. Ancak bu şebekelerin kurulması için yer altındaki kanalların paylaşımında Türk Telekom'un daha ekonomik bir tarife uygulaması gerekiyor. TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak, "Zira tesis paylaşımı yerli ve yabancı yatırımcıların bu alana ilgilerini tekrar sağlayacak ve böylece sektör büyüyecek" diyor.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz