Yatırım üssü olacak

Boya sektöründe bugün, 20 civarında gelişmiş üretim teknolojisine sahip işletme faaliyet gösteriyor. 40 milyon ton ve 100 milyar dolarlık hacme sahip dünya boya sektöründen Türkiye yüzde 2'lik bir pay alıyor.

14.04.2014 13:30:110
Paylaş Tweet Paylaş
Yatırım üssü olacak
(Boya)

DÜNYADAKİ PAYI

Boya sektörü, 2008 küresel krizini çok az bir küçülmeyle atlattı ve hızlı bir büyüme dönemine girdi. 20092012 arasında yüzde 35 büyüyen sektör, bu genişlemeyle Avrupa ülkeleri arasında 6'ncılıktan üst sıralara yükseldi.

Boya sektöründe bugün, 20 civarında gelişmiş üretim teknolojisine sahip işletme faaliyet gösteriyor. 40 milyon ton ve 100 milyar dolarlık hacme sahip dünya boya sektöründen Türkiye yüzde 2'lik bir pay alıyor. Sektörün 45 ülkeye gerçekleştirdiği ihracatın değeri 2012 yılında 840 milyon dolara ulaştı.

ODAĞI BİLİNÇLENDİRME
Türkiye'deki kişi başına boya tüketimi, son 10 yıldaki artışla birlikte 11 kg'a ulaştı. Ancak bu rakam, hala gelişmiş ülkelerin gerisinde. Sektör, önümüzdeki yılda da boya kullanma bilincine yönelik çalışmalara odaklanacak.

Ürün kalitesi, üretim teknolojileri, AR-GE olanakları, kalifiye insan kaynağı ve coğrafi konumu, Türk boya sektörüne rekabette avantaj sağlıyor. Ancak çok sayıdaki küçük çaplı üretici kuruluşun uzmanlaşma yönünde yeterince yol almadıkları söylenebilir. ~

BÜYÜK HAYAL
Boya sektörü 2013 sonunda yüzde 7 büyüme ve ihracat gelirinin 1 milyar dolara ulaşmasını bekliyor. Sektörün önümüzdeki 5 yılda en büyük hayali, bölgesinde bir yatırım üssü ve çekim merkezi olmak...

Boya Sanayicileri Derneği (BOSAD) Başkanı Ahmet Faik Bitlis, "Bugün iç pazar büyüklüğü ve ihracatı ile 3 milyar doları aşan sektörümüzün, Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yılına ulaştığımızda ihracatı ve dış yatırımları ile birlikte 8 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşmasını arzuluyoruz" diyor.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz