Yatırım üssü olacak

Boya sektöründe bugün, 20 civarında gelişmiş üretim teknolojisine sahip işletme faaliyet gösteriyor. 40 milyon ton ve 100 milyar dolarlık hacme sahip dünya boya sektöründen Türkiye yüzde 2'lik bir pay alıyor.

14 NİSAN, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Yatırım üssü olacak
(Boya)

DÜNYADAKİ PAYI

Boya sektörü, 2008 küresel krizini çok az bir küçülmeyle atlattı ve hızlı bir büyüme dönemine girdi. 20092012 arasında yüzde 35 büyüyen sektör, bu genişlemeyle Avrupa ülkeleri arasında 6'ncılıktan üst sıralara yükseldi.

Boya sektöründe bugün, 20 civarında gelişmiş üretim teknolojisine sahip işletme faaliyet gösteriyor. 40 milyon ton ve 100 milyar dolarlık hacme sahip dünya boya sektöründen Türkiye yüzde 2'lik bir pay alıyor. Sektörün 45 ülkeye gerçekleştirdiği ihracatın değeri 2012 yılında 840 milyon dolara ulaştı.

ODAĞI BİLİNÇLENDİRME
Türkiye'deki kişi başına boya tüketimi, son 10 yıldaki artışla birlikte 11 kg'a ulaştı. Ancak bu rakam, hala gelişmiş ülkelerin gerisinde. Sektör, önümüzdeki yılda da boya kullanma bilincine yönelik çalışmalara odaklanacak.

Ürün kalitesi, üretim teknolojileri, AR-GE olanakları, kalifiye insan kaynağı ve coğrafi konumu, Türk boya sektörüne rekabette avantaj sağlıyor. Ancak çok sayıdaki küçük çaplı üretici kuruluşun uzmanlaşma yönünde yeterince yol almadıkları söylenebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.